Aubrey 59.5″ Counter Table, Drifwood With Black Stretchers
The 59.5-inch Aubrey Counter Table combines modern lodge design with timeless elegance. Crafted from acacia veneers and hardwood solids, its primitive styling and craftsman influences create a stunning centerpiece. A lustrous driftwood finish pairs beautifully with black-stained stretchers and exposed tenons for a versatile, eye-catching look. The sturdy, canted square wood legs support a substantial 1.5″ tabletop for lasting durability. Standing 36 inches tall, it offers an ideal dining or working height. Compact yet spacious enough to seat six, it’s the perfect dining solution for any space.
Product Details
| Expertly crafted of acacia veneers, Asian hardwood solids and engineered woods | Yes |
|---|---|
| Styling details include substantial canted 3″ squared posts with contrasting stretchers and exposed tenons that match all the other pieces in the Aubrey collection. Mix and match finishes and pieces within the collection for a custom look. | Yes |
| Kiln-dried wood helps prevent warping, splitting, cracking and developing mildew. | Yes |
| Solidly constructed using mortise-and-tenon joinery and corner blocks for exceptional stability. | Yes |
| Built with solid wood legs to ensure lasting durability, stability, and timeless elegance for every dining experience. | Yes |
| 59.5-inch table seats six comfortably | Yes |
| 3The 36-inch Counter Height Table presents a graceful solution for both dining and working, offering an ideal height for standing engagements. | – |
| Plastic glides keep the chair from scratching floor | Yes |
| The wood is hand-stained in a natural multi-step driftwood finish with contrasting black stretchers to highlight the natural grain and knots of the wood | Yes |
| The wire-brushed finish adds depth and character to the chair, making it a truly unique and stylish addition to any space. | Yes |
| Also available in a black finish with driftwood stretchers. | Yes |
| Product Size | 59.5 x 35.75 x 36 in |
| Dimensions | 35.75 × 59.5 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | Black |
| Style | Modern Rustic |
| Collection | Aubrey |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Aubrey, 48″ Cocktail Table, Driftwood Finish
Aubrey Server, Black
| Weight | 2000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 54 × 36 in |
| Brand | Steve Silver |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Aubrey |
| Features | Storage |
Aubrey Parsons Chair, Black Finish
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.75 × 23.5 × 38.25 in |
| Brand | Steve Silver |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Aubrey |
| Features | Fabric |
Aubrey 5-piece 54″ Round Dining Table Set
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54 × 54 × 30 in |
| Brand | Steve Silver |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Collection | Aubrey |
| Features | Fabric |
Aubrey, End Table, Driftwood Finish
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 24 × 24 in |
| Brand | Steve Silver |
| Color | Brown |
| Detail Color | Driftwood |
| Style | Modern Farmhouse |
| Collection | Aubrey |
| Features | Storage |
Aubrey 24″ Counter Chair, Camel Vegan Leather With Black Wood Finish
Aubrey 5-piece 59.5″ Counter Dining Set, Driftwood Finish
Aubrey Parsons Chair, Driftwood Finish
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.75 × 23.5 × 38.25 in |
| Brand | Steve Silver |
| Color | Cream |
| Detail Color | Driftwood |
| Style | Transitional |
| Collection | Aubrey |
| Features | Fabric |
Aubrey 5-piece 54″ Round Dining Table Set, Driftwood
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54 × 54 × 30 in |
| Brand | Steve Silver |
| Color | Cream |
| Detail Color | Driftwood |
| Style | Transitional |
| Collection | Aubrey |
| Features | Fabric |
Marcus Counter Table
| Dimensions | 42 × 90 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Nest Home Collection |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
8681 Natural Parota Dining Table
| Weight | 148 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.5 × 78.75 × 30.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Rustic |
Sunset D5783-42 Counter Table
Gavin Dining Table
Oslo Dining Table
| Weight | 156 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 92 × 42 × 30 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Aruba Table IFD7331TBL
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Farmhouse, Rustic |
Santa Barbara 80 Oval Dining Table
| Dimensions | 46 × 70 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Oslo Counter Table
| Weight | 199 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 94 × 38 × 36 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | WCT |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Burkhaus Dining Extension Table
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90 × 30.25 × 40 in |
| Color | Brown, Dark Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. D984-32 counter height table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. with integrated wine rack. Barstool features a softly contoured upholstered back design, with a beige/brown tweed like fabric. Metal footrest with a brass colored finish. All chairs and stools in this collection have adjustable levelers. |
| Brand | Ashley Furniture |
Troy Oak 89″ Dining Table
| Dimensions | 40 × 89 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Rhett 96″ Dining Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.