Emily White Marble Top Dining Table
Beautiful transitional styling in a white marble dining table that will add casual elegance to any dining area. The Emily table features a visually seamless natural white marble top that adds grace and looks to everyday dining. The tapered solid wood legs feature a mossy grey finish that offers a subtle neutral contrast to the white marble and gives the table a style that can be dressed up or down depending on design preference. Pair with the Emily Side Chair and/or Bench for a complete dining collection.
Product Details
| Constructed of white marble veneer top with solid woods, ash veneer and engineered woods | Yes |
|---|---|
| Styling details include tapered solid wood legs and ash veneered apron | Yes |
| 55 mm marble thickness | Yes |
| Levelers minimize mars and scratches to floors | Yes |
| The Dining Table is corner blocked and screwed for added strength | Yes |
| Part of the Emily dining collection | Yes |
| Mossy grey finish | Yes |
| Dimensions | 60 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Collection | Emily |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Emily Backless Bench
| Dimensions | 42 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Emily |
| Features | Fabric |
Emily Side Chair
| Dimensions | 18.5 × 24.75 in |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Emily |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.