Marisol Wood Trestle Dining Table Base KD
Description
Description
Product Details
| Construction & Features | table can be extended to 113″x41″x30.5″ with two butterfly leaves (16″/pc). |
|---|---|
| Construction & Features | metal slide with self-driven guides. |
| Construction & Features | 1 bottom metal stretcher w/metal finished rosette decoration. |
| Construction & Features | levelers. |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top. |
Additional information
Additional information
| Weight | 51.81 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.38 × 61.5 × 26 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Fawn and Graphite Metal and Clear Glass/Mirror and Snow Fox PU and Oat Fabric |
| Style | Transitional |
| Collection | Marisol D5132 |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
D5132-21B
Category: Uncategorized
Tags: Brown, Dining Table Bases, Fawn and Graphite Metal and Clear Glass/Mirror and Snow Fox PU and Oat Fabric, Magnussen Home
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Marisol D5132-76 Host Arm Chair (2/ctn)
Marisol D5132-21 Dining Table
Marisol D5132-14H Buffet with Hutch
Marisol D5132-63 Side Chair w/Upholstered Seat & Back (2/ctn)
Marisol Wood Trestle Dining Table Top SU
Marisol D5132-14 Buffet
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.