Tinley Park Wood Rectangular Dining Table Base KD
Description
Description
Product Details
| Construction & Features | table can be extended to 112″x40″x30″ with two butterfly leaves (16″/pc). |
|---|---|
| Construction & Features | wood slide with self-driven guides and gears. |
| Construction & Features | metal stretcher. |
| Construction & Features | levelers. |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top. |
Additional information
Additional information
| Weight | 50.71 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 56.63 × 26 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dove tail grey |
| Style | Traditional |
| Collection | Tinley Park D4646 |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
D4646-20B
Category: Uncategorized
Tags: Browm, Brown, Dining Table Bases, Dove tail grey, Magnussen Home
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Tinley D4646-79 Bench w/Back
Tinley D4646-66 Upholstered Host Side Chair (2/ctn)
Tinley D4646-01 Dining Cabinet
Tinley Park Wood Rectangular Dining Table Top SU
Tinley D4646-20 RectangularDiningTable
60″ Round Dining Table Top
Tinley D4646-63 Dining Side Chair w/Upholstered Seat & Back (2/ctn)
Tinley D4646-04 Buffet Curio Cabinet
Tinley D4646-15 Server
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.