Tinley D4646-01 Dining Cabinet
Description
Description
Product Details
| Dimensions | 44″W x 19″D x 78″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 111.76cm W x 48.26cm D x 198.12cm H |
| Construction & Features | 3-way touch lighting control and 2 LED lights |
| Construction & Features | 3 adj. wood framed tempered glass shelves w/plate grooves behind 2 wood framed tempered glass doors |
| Construction & Features | 2 side wood framed tempered glass panels |
| Construction & Features | weight capacity: 150 lbs for top, 100 lbs for each shelf |
| Construction & Features | 1 adj. wood shelf behind 2 wood doors |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | adj. shelf and bottom panel are of MDF with pine veneer |
| Construction & Features | weight capacity: 100 lbs for shelf |
Additional information
Additional information
| Weight | 100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 44 × 78 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dove tail grey |
| Style | Traditional |
| Collection | Tinley Park D4646 |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
60″ Round Dining Table Top
Tinley D4646-01T Wood Dining Cabinet Top SU
Tinley D4646-22 48″ Round Dining Table
Tinley D4646-79 Bench w/Back
Tinley Park Wood 48″ Round Dining Table Base KD
Tinley D4646-01B Wood Dining Cabinet Base SU
Tinley D4646-04 Buffet Curio Cabinet
Tinley Park Wood Rectangular Dining Table Base KD
Tinley Park Wood Rectangular Dining Table Top SU
Tinley D4646-66 Upholstered Host Side Chair (2/ctn)
Tinley D4646-20 RectangularDiningTable
Tinley Park Wood 48″ Round Dining Table Top SU
Oslo Pantry Cabinet
Horizons Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 74 × 33 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Coastal, Modern |
| Collection | Horizons |
| Features | Storage |
Perrine Brown Oak Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Mirabelle Buffet
Keir Four Door Cabinet
Michael Alan Showroom
Lennox Four-Door Sideboard
Perrine White Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Bates Three Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 69 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Boho, Rustic |
| Collection | Adrienne |
| Features | Storage |
Finnley Four-Door Sideboard
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.