Tinley D4646-01B Wood Dining Cabinet Base SU
Description
Description
Product Details
| Dimensions | 44″W x 19″D x 78″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 111.76cm W x 48.26cm D x 198.12cm H |
| Construction & Features | 3-way touch lighting control and 2 LED lights |
| Construction & Features | 3 adj. wood framed tempered glass shelves w/plate grooves behind 2 wood framed tempered glass doors |
| Construction & Features | 2 side wood framed tempered glass panels |
| Construction & Features | weight capacity: 150 lbs for top, 100 lbs for each shelf |
| Construction & Features | 1 adj. wood shelf behind 2 wood doors |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | adj. shelf and bottom panel are of MDF with pine veneer |
| Construction & Features | weight capacity: 100 lbs for shelf |
Additional information
Additional information
| Weight | 46.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 40 × 28.27 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dove tail grey |
| Style | Traditional |
| Collection | Tinley Park D4646 |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Tinley D4646-01 Dining Cabinet
Tinley D4646-63 Dining Side Chair w/Upholstered Seat & Back (2/ctn)
Tinley Park Wood Rectangular Dining Table Base KD
Tinley Park Wood 48″ Round Dining Table Base KD
60″ Round Dining Table Top
Tinley D4646-15 Server
Tinley Park Wood 48″ Round Dining Table Top SU
Tinley D4646-60 Dining Side Chair (2/ctn)
60″ Round Dining Table Base
Tinley D4646-01T Wood Dining Cabinet Top SU
Tinley Park Wood Rectangular Dining Table Top SU
Tinley D4646-22 48″ Round Dining Table
Perrine White Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Finnley Four-Door Sideboard
Perrine Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Escape Dining 72″ Buffet Server With Stone Top
Albion Sideboard
Michael Alan Showroom
Eden Server
| Weight | 172 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 60 × 36.25 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dune |
| Style | Rustic |
| Collection | Eden |
| Features | Storage |
Kali Iron Four Door Cabinet
Toronto 4 Door Sideboard
Horizons Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 74 × 33 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Coastal, Modern |
| Collection | Horizons |
| Features | Storage |
Foundations Buffet
| Dimensions | 20 × 58 × 32.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Light Shale, Linen and Brushed Stainless Steel |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Foundations |
| Features | Storage |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.