Tinley D4646-60 Dining Side Chair (2/ctn)
Description
Description
Product Details
| Dimensions | 19″W x 21″D x 38.5″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 48.26cm W x 53.34cm D x 97.79cm H |
| Construction & Features | wood seat and slat back |
| Construction & Features | wood stretcher |
| Construction & Features | floor protectors |
| Construction & Features | weight capacity: 300 lbs |
Additional information
Additional information
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 19 × 38.5 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dove tail grey |
| Style | Traditional |
| Collection | Tinley Park D4646 |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
D4646-60
Category: Chairs & Benches
Tags: Brown, Chairs & Benches, Dove tail grey, Magnussen Home
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Tinley Park Wood 48″ Round Dining Table Top SU
Tinley D4646-20 RectangularDiningTable
Tinley D4646-01 Dining Cabinet
Tinley D4646-01T Wood Dining Cabinet Top SU
Tinley D4646-04 Buffet Curio Cabinet
Tinley D4646-01B Wood Dining Cabinet Base SU
60″ Round Dining Table Top
Tinley D4646-66 Upholstered Host Side Chair (2/ctn)
60″ Round Dining Table Base
Tinley D4646-63 Dining Side Chair w/Upholstered Seat & Back (2/ctn)
Tinley Park Wood 48″ Round Dining Table Base KD
Tinley D4646-15 Server
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 43 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Michael Alan Showroom
Parota Wooden Chair
Aruba Wooden Chair
| Weight | 28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 24.5 × 36 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Rustic Chic |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
MichaelAlan
Marquez Chair
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.5 × 25 × 45.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Marquez |
| Features | Fabric |
Aruba Chair
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.25 × 21.25 × 46.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Dovetail Dining Horizontal Slat Side Chair
| Dimensions | 18.5 × 22 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Natural Parota Wooden Chair
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 20 × 35 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Natural Parota |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.