Bonanza Full, Queen, & King Mansion Storage Bed – White Finish in King – BB29-668-066B-502-666
You can have bedroom furniture that is made in the USA with this mansion bed. Its versatile style features simple molding on the headboard and recessed panels on the headboard with storage footboard. Perfect for a contemporary to transitional decor; this bed will easily update the look of any bedroom.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Made in the U.S.A. | Yes |
|---|---|
| Constructed from Cherry Veneers and Poplar Solids | Yes |
| Available in 4 finishes: Gray; Merlot; Cherry; White | Yes |
| Every tree used to create this collection is replaced with a new seedling in the mountains of Virginia. | Yes |
| Dimensions | 88 × 83 × 56 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | White |
| Detail Color | White |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Bonanza |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Bonanza Twin Upholstered Bed 3/3 – Blue in Queen – BB26-331-033-833-900
| Dimensions | 81 × 41.5 × 56 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Gray |
| Detail Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Bonanza |
| Features | Fabric |
Bonanza Twin Upholstered Bed 3/3 – Linen in Queen – BB27-331-031-833-900
| Dimensions | 81 × 56 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Detail Color | Merlot |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Bonanza |
| Features | Fabric |
Bonanza Twin Upholstered Bed 3/3 – Grey in Queen – BB29-331-034-833-900
| Dimensions | 81 × 41.5 × 56 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | White |
| Detail Color | White |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Bonanza |
| Features | Fabric |
Bonanza Twin Upholstered Storage Bed 3/3 – Grey in Twin – BB26-331-034-033B-302-333
Bonanza Upholstered Storage Bed – Grey in Queen – BB27-551-054-050B-502-555
Bonanza Twin Mansion Storage Bed – Cherry Finish in Twin – BB28-338-033B-302-333
| Dimensions | 82 × 44 × 53 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Detail Color | Cherry |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Twin |
| Collection | Bonanza |
| Features | Storage |
Bonanza 2-drawer Nightstand – BB29-226
Bonanza Twin Upholstered Storage Bed 3/3 – Grey in Twin – BB29-331-034-033B-302-333
Bonanza Twin Upholstered Bed 3/3 – Grey in Queen – BB26-331-034-833-900
| Dimensions | 81 × 56 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Gray |
| Detail Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Bonanza |
| Features | Fabric |
Bonanza Upholstered Bed – Linen in Queen – BB29-551-051-855-922
| Dimensions | 87 × 58 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | White |
| Detail Color | White |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Bonanza |
| Features | Fabric |
Bonanza Twin Upholstered Storage Bed 3/3 – Grey in Twin – BB27-331-034-033B-302-333
Bonanza 5-drawer Storage Chest – BB27-115
| Weight | 150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 40 × 50 in |
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Detail Color | Merlot |
| Style | Transitional |
| Collection | Bonanza |
| Features | Storage |
Menton Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Socalle Queen Platform Bed
| Weight | 89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 81.5 × 15.31 × 62.64 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Series Features | Matte black finish with a subtle replicated wood grain. Contemporary handles in a dark pewter colored finish. Spacious drawers with ball-bearing glides offer a smooth opening and closing of the drawer. Vinyl wrapped drawer sides and back for extra durability. Platform beds (EB1865-111, 112, 113) no additional foundation is needed. Cases feature metal legs. Assembly required. Safety is a top priority, clothing storage units are designed to meet the most current standard for stability, ASTM F 2057 (ASTM International). Drawers extend out to accommodate maximum access to drawer interior while maintaining safety. Assembly required. |
| Brand | Ashley Furniture |
| Bed Size | Queen |
Foundations Upholstered Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Beige, Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
Calavaras Panel Bed King
| Dimensions | 90.94 × 82.25 × 66.13 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Parota Nova Bed
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Menton Panel Bed King
| Dimensions | 90.75 × 82.38 × 55.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Sutton |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | King |
| Collection | Menton |
| Features | Fabric |
Bedroom Ridge Queen Bed
| Brand | Palliser |
|---|---|
| Color | Cream, Multicolor |
| Features | Fabric, Leather, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Foundations Panel Bed King
| Dimensions | 88.25 × 83 × 61 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Shale and Linen |
| Style | Rustic Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Foundations |
| Features | Fabric |
Sundance Panel Bed
| Brand | Hooker Furniture |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Coastal |
| Features | Wood |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.