Carlson Queen Bed
Carlson Bedroom offers transitional style blended with the casual nature of lightly wire brushed spruce solids and veneer. This larger scale group features thick solid wood tops, chamfered front posts, framed drawer, and door accents in a comfortable Washed Linen finish. The hefty bar pull hardware features a stylish antique pewter finish, to beautifully round out this collection.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Washed Linen Finish | Yes |
|---|---|
| Solid spruce, spruce veneer and select hardwood | Yes |
| Standard and Storage Bed options | Yes |
| Construction | Solid spruce, spruce veneer and select hardwood |
| Product Dimensions | 65.5″W x 90.25″D x 62″H |
| Weight | 192 Lbs. |
| Cube | 22.37 |
| Style | Modern |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Finish | Washed Linen |
| Kit Components | (1) CR-BR-9765Q -WSL-HB & (1) CR-BR-9765Q -WSL-FB & (1) CR-BR-9765QK-WSL-RS |
| Collection | Carlson |
| Product Cube | 22.37 |
| Product Weight | 192 |
| Weight | 192 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90.25 × 65.5 × 62 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Wood Finish |
| Style | Modern |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Carlson |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Carlson Nightstand
Carlson Chest
Carlson Queen Storage Bed
| Weight | 374 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90.25 × 65.5 × 62 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Wood Finish |
| Style | Modern |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Carlson |
| Features | Storage |
Carlson King Bed
| Weight | 221 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90.25 × 81.5 × 62 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Wood Finish |
| Style | Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Carlson |
| Features | Storage |
Carlson Gentleman’s Chest
Carlson Dresser
Carlson King Storage Bed
| Weight | 403 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90.25 × 81.5 × 62 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Wood Finish |
| Style | Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Carlson |
| Features | Storage |
Carlson Mirror
Antique Multicolor, King Bed – Antique
Serenity Rookery Upholstered Panel Bed
| Brand | Hooker Furniture |
|---|---|
| Bed Size | California King, King |
| Color | Brown, White |
| Style | Cottage |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
Escape Upholstered Bed – Fluffy River Rock
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric, Upholstered |
Cumulus – Cozy Snow Queen Bed 5/0
Socalle Queen Platform Bed
| Weight | 89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 81.5 × 15.31 × 62.64 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Series Features | Matte black finish with a subtle replicated wood grain. Contemporary handles in a dark pewter colored finish. Spacious drawers with ball-bearing glides offer a smooth opening and closing of the drawer. Vinyl wrapped drawer sides and back for extra durability. Platform beds (EB1865-111, 112, 113) no additional foundation is needed. Cases feature metal legs. Assembly required. Safety is a top priority, clothing storage units are designed to meet the most current standard for stability, ASTM F 2057 (ASTM International). Drawers extend out to accommodate maximum access to drawer interior while maintaining safety. Assembly required. |
| Brand | Ashley Furniture |
| Bed Size | Queen |
Menton Panel Bed King
| Dimensions | 90.75 × 82.38 × 55.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Sutton |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | King |
| Collection | Menton |
| Features | Fabric |
Brook Queen Bed
| Brand | Palliser |
|---|---|
| Color | Cream, Multicolor |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Parota Parota, King Bed
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.