Carlson Queen Storage Bed
Carlson Bedroom offers transitional style blended with the casual nature of lightly wire brushed spruce solids and veneer. This larger scale group features thick solid wood tops, chamfered front posts, framed drawer, and door accents in a comfortable Washed Linen finish. The hefty bar pull hardware features a stylish antique pewter finish, to beautifully round out this collection.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Washed Linen Finish | Yes |
|---|---|
| Solid spruce, spruce veneer and select hardwood | Yes |
| Standard and Storage Bed options | Yes |
| Construction | Solid spruce, spruce veneer and select hardwood |
| Product Dimensions | 65.5″W x 90.25″D x 62″H |
| Weight | 374 Lbs. |
| Cube | 65.16 |
| Style | Modern |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Finish | Washed Linen |
| Kit Components | (1) CR-BR-9765Q -WSL-HB & (1) CR-BR-9765Q -WSL-FB & (2) CR-BR-9765S-WSL-RS |
| Collection | Carlson |
| Product Cube | 65.16 |
| Product Weight | 374 |
| Weight | 374 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90.25 × 65.5 × 62 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Wood Finish |
| Style | Modern |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Carlson |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Carlson Gentleman’s Chest
Carlson Dresser
Carlson Chest
Carlson King Bed
| Weight | 221 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90.25 × 81.5 × 62 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Wood Finish |
| Style | Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Carlson |
| Features | Storage |
Carlson Mirror
Carlson King Storage Bed
| Weight | 403 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90.25 × 81.5 × 62 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Wood Finish |
| Style | Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Carlson |
| Features | Storage |
Carlson Queen Bed
| Weight | 192 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90.25 × 65.5 × 62 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Wood Finish |
| Style | Modern |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Carlson |
| Features | Storage |
Carlson Nightstand
Escape Upholstered Bed – Fluffy River Rock
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric, Upholstered |
Antique Multicolor, King Bed – Antique
Roxbury Park Dual Panel Bed
| Brand | Michael Amini |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown, Grey |
| Style | Modern |
| Features | Upholstered, Wood |
Menton Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Cumulus – Cozy Snow Bed
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Beige |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
Parota Platform Bed
Sundance Panel Bed
| Brand | Hooker Furniture |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Coastal |
| Features | Wood |
Arcadia Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Dovetail Batten Bed Sun Bleached White
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.