Charleston King Panel Bed
The tropical craftsmanship and botanical carving of the West Indies meets southern hospitality and grace with this stunning Charleston King Panel Bed. Crafted of Cherry and Walnut Veneers with Walnut Inlay and Cane, the bed has raffia panels on the headboard and footboard, and pineapple finials on the low posts. The bed is finished in Maraschino Cherry using natural grain Cherry Veneers with dramatic cathedral structure and naturally-occurring knots to deliver a rich warm cherry finish and a smooth sophisticated aesthetic. Headboard can be used alone.
Product Details
| King sizeBamboo-motif trim on headboard and footboardPineapple finials on the low postsFinish: Maraschino Cherry: finished using natural grain Cherry veneers showcasing the dramatic cathedral structure with the selective inclusion of naturally occurring k | Yes |
|---|---|
| Finish | Maraschino Cherry: finished using natural grain Cherry veneers showcasing the dramatic cathedral structure with the selective inclusion of naturally occurring knots to deliver a rich warm che |
| Primary Materials | Cherry and Walnut Veneers with Walnut Inlay and Cane |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Type | Full |
| Weight | 298.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90.75 × 83.5 × 74 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Brown |
| Style | Traditional/Formal |
| Bed Size | King |
| Collection | Charleston |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Charleston Bed Bench
Charleston Three Drawer Chest – Armoire Base
Charleston California King Panel Bed
Charleston Display Cabinet
Charleston Round Mirror
Charleston Six-Drawer Dresser
Charleston Three-Drawer Nightstand
Charleston Upholstered Seat Side Chair
Charleston Upholstered Seat Arm Chair
Charleston Console Table
Charleston Console Table
Charleston Demilune Accent Table
Serenity Rookery Upholstered Panel Bed
| Brand | Hooker Furniture |
|---|---|
| Bed Size | California King, King |
| Color | Brown, White |
| Style | Cottage |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
Menton Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Antique Multicolor Bed
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown, Multicolor |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Foundations Panel Bed King
| Dimensions | 88.25 × 83 × 61 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Shale and Linen |
| Style | Rustic Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Foundations |
| Features | Fabric |
Parota Nova Bed
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Menton Panel Bed King
| Dimensions | 90.75 × 82.38 × 55.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Sutton |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | King |
| Collection | Menton |
| Features | Fabric |
Socalle Queen Platform Bed
| Weight | 89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 81.5 × 15.31 × 62.64 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Series Features | Matte black finish with a subtle replicated wood grain. Contemporary handles in a dark pewter colored finish. Spacious drawers with ball-bearing glides offer a smooth opening and closing of the drawer. Vinyl wrapped drawer sides and back for extra durability. Platform beds (EB1865-111, 112, 113) no additional foundation is needed. Cases feature metal legs. Assembly required. Safety is a top priority, clothing storage units are designed to meet the most current standard for stability, ASTM F 2057 (ASTM International). Drawers extend out to accommodate maximum access to drawer interior while maintaining safety. Assembly required. |
| Brand | Ashley Furniture |
| Bed Size | Queen |
Arcadia Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.