Hepburn King Upholstered Bed
Description
Description
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| 5/0-6/6 Siderails | Constructed of select hardwood solids and Mango veneers |
|---|---|
| 6/6 Uph Headboard | Constructed of select hardwood solids and Mango veneers |
| 6/6 Uph Headboard | Elegant modern shelter bed with shaped wings |
| 6/6 Uph Headboard | Padded vertical channeling |
| 6/6 Uph Headboard | Fabric has a touch of silver flake for a refined glam attitude |
| 6/6 Uph Headboard | Upholstered with 100% Polyester |
| 6/6 Uph Headboard | Cleaning code: WS |
| 6/6 Uph Headboard | King bed: 82580-82581-82572 |
| 6/6 Uph Headboard | Fully assembled king bed: 80″W x95.5″D x 59.5″H |
| 6/6 Uph Footboard | Constructed of select hardwood solids and Mango veneers |
| 6/6 Uph Footboard | Taper legs with plated nickel ferrules |
| 6/6 Uph Footboard | Elegant modern shelter bed with shaped wings |
| 6/6 Uph Footboard | Upholstered on both side for an upscale vibe |
| 6/6 Uph Footboard | Fabric has a touch of silver flake for a refined glam attitude |
| 6/6 Uph Footboard | Upholstered with 100% Polyester |
| 6/6 Uph Footboard | Cleaning code: WS |
| 6/6 Uph Footboard | Includes wood support slats for bedding and wood support legs with a built-in leveler attached to each slat |
Additional information
Additional information
| Dimensions | 95.5 × 80 × 59.5 in |
|---|---|
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Platinum Drift |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | King |
| Collection | Hepburn |
| Features | Fabric |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Hepburn Wood Bak Uph Side Chr 2in
Hepburn Oval Bak Uph Side Chr 2in
Hepburn Mirror
5/0 Uph Headboard
Hepburn Oval Dining Table
Dining Table Base
Dining Room
Hepburn Nightstand Mirror
6/6 Uph Footboard
Oval Dining Table Top
6/6 Uph Headboard
Hepburn Queen Upholstered Bed
| Dimensions | 95.5 × 64.5 × 59.5 in |
|---|---|
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Platinum Drift |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Hepburn |
| Features | Fabric |
Bedroom Ridge Queen Bed
| Brand | Palliser |
|---|---|
| Color | Cream, Multicolor |
| Features | Fabric, Leather, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Serenity Rookery Upholstered Panel Bed
| Brand | Hooker Furniture |
|---|---|
| Bed Size | California King, King |
| Color | Brown, White |
| Style | Cottage |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
Tribeca Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Beige |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Menton Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Dovetail Batten Bed Sun Bleached White
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Michael Alan Showroom
Arcadia Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Foundations Upholstered Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Beige, Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
Socalle Queen Platform Bed
| Weight | 89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 81.5 × 15.31 × 62.64 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Series Features | Matte black finish with a subtle replicated wood grain. Contemporary handles in a dark pewter colored finish. Spacious drawers with ball-bearing glides offer a smooth opening and closing of the drawer. Vinyl wrapped drawer sides and back for extra durability. Platform beds (EB1865-111, 112, 113) no additional foundation is needed. Cases feature metal legs. Assembly required. Safety is a top priority, clothing storage units are designed to meet the most current standard for stability, ASTM F 2057 (ASTM International). Drawers extend out to accommodate maximum access to drawer interior while maintaining safety. Assembly required. |
| Brand | Ashley Furniture |
| Bed Size | Queen |
Sundance King Panel Bed
Cumulus – Cozy Snow Bed
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Beige |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.