Kinsley B5890-54A Complete Queen Panel Storage Bed
Description
Description
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Dimensions | 62.75″W x 91.5″D x 54″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 159.38cm W x 232.41cm D x 137.16cm H |
| Construction & Features | bolt-on rails |
| Construction & Features | slat roll for storage footboard |
| Construction & Features | storage footboard w/2 drawers |
| Construction & Features | floor protectors |
Additional information
Additional information
| Dimensions | 91.5 × 62.75 × 54 in |
|---|---|
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Gray |
| Detail Color | Black Heron, Oslo Pewter Fabric |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Kinsley B5890 |
| Features | Storage |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
B5890-54A
Category: Beds
Tags: Beds, Black Heron, Oslo Pewter Fabric, Gray, Magnussen Home, Storage
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Kinsley Wood King Panel Bed Upholstered Footboard SU
Kinsley Wood Cal.King Panel Bed Rails SU
Kinsley B5890-74A Complete Cal.King Panel Storage Bed
| Dimensions | 95.5 × 78.75 × 56 in |
|---|---|
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Gray |
| Detail Color | Black Heron, Oslo Pewter Fabric |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Kinsley B5890 |
| Features | Storage |
Kinsley B5890-74 Complete Cal.King Panel Bed
Kinsley Wood Queen/King Panel Bed Upholstered Rails SU
Cal.King Panel Bed Upholstered Rails
Kinsley B5890-54 Complete Queen Panel Bed
Kinsley Wood Queen Panel Bed Upholstered Footboard SU
Kinsley B5890-55 Complete Queen Upholstered Panel Bed
Kinsley Wood Queen Panel Bed Footboard SU
Kinsley Wood King Panel Bed Storage Footboard SU
Kinsley Wood Queen Panel Bed Upholstered Headboard SU
Tribeca Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Beige |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Sundance King Panel Bed
Cumulus – Cozy Snow Queen Bed 5/0
Calavaras Panel Bed King
| Dimensions | 90.94 × 82.25 × 66.13 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Menton Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Sundance Panel Bed
| Brand | Hooker Furniture |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Coastal |
| Features | Wood |
Socalle Queen Platform Bed
| Weight | 89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 81.5 × 15.31 × 62.64 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Series Features | Matte black finish with a subtle replicated wood grain. Contemporary handles in a dark pewter colored finish. Spacious drawers with ball-bearing glides offer a smooth opening and closing of the drawer. Vinyl wrapped drawer sides and back for extra durability. Platform beds (EB1865-111, 112, 113) no additional foundation is needed. Cases feature metal legs. Assembly required. Safety is a top priority, clothing storage units are designed to meet the most current standard for stability, ASTM F 2057 (ASTM International). Drawers extend out to accommodate maximum access to drawer interior while maintaining safety. Assembly required. |
| Brand | Ashley Furniture |
| Bed Size | Queen |
Bedroom Ridge Queen Bed
| Brand | Palliser |
|---|---|
| Color | Cream, Multicolor |
| Features | Fabric, Leather, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.