Nouveau Chic King Upholstered Bed
Modern, soft and inviting with the romantic flair of Parisian style, the Nouveau Chic King Upholstered Bed is iconic and unique. Plush channeled fabric on the headboard and footboard is accented with silver-finished accent trim, while the frame is crafted of Oak Veneers finished in the serene Sandstone with light wire-brushing. Includes the headboard, footboard and rails.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| King sizeFabric headboard and footboardChanneled fabric with welt trimSilver finished accent trimFinish: Sandstone: cathedral and quartered oak veneers with light wire brushing along with transparent and opaque stains to create this serene finish. Silver | Yes |
|---|---|
| Primary Materials | Oak Veneers and Fabric |
| Fabric | 100% Polyester |
| Cleaning Code | S |
| Finish | Sandstone: cathedral and quartered oak veneers with light wire brushing along with transparent and opaque stains to create this serene finish. Silver finished accent trim. |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Type | Full |
| Weight | 322 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 89.25 × 80.75 × 72 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Light Brown |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Nouveau Chic |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Nouveau Chic Nine Drawer Dresser
Nouveau Chic Five Drawer Chest
Nouveau Chic Oval Mirror
Nouveau Chic Wardrobe
Nouveau Chic End Table
Nouveau Chic Rectangle Dining Table with 1-22in Leaf
Nouveau Chic Buffet
Bedroom Nouveau Chic Cal King Upholstered Bed
Nouveau Chic Console Table
Casual Dining Nouveau Chic Round Pedestal Table Base
Nouveau Chic Round Pedestal Dining Table
Nouveau Chic Host Chair
Roxbury Park Dual Panel Bed
| Brand | Michael Amini |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown, Grey |
| Style | Modern |
| Features | Upholstered, Wood |
Parota Nova Bed
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Foundations Panel Bed King
Escape Upholstered Bed – Fluffy River Rock
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric, Upholstered |
Bedroom Ridge Queen Bed
| Brand | Palliser |
|---|---|
| Color | Cream, Multicolor |
| Features | Fabric, Leather, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Socalle Queen Platform Bed
| Weight | 89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 81.5 × 15.31 × 62.64 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Series Features | Matte black finish with a subtle replicated wood grain. Contemporary handles in a dark pewter colored finish. Spacious drawers with ball-bearing glides offer a smooth opening and closing of the drawer. Vinyl wrapped drawer sides and back for extra durability. Platform beds (EB1865-111, 112, 113) no additional foundation is needed. Cases feature metal legs. Assembly required. Safety is a top priority, clothing storage units are designed to meet the most current standard for stability, ASTM F 2057 (ASTM International). Drawers extend out to accommodate maximum access to drawer interior while maintaining safety. Assembly required. |
| Brand | Ashley Furniture |
| Bed Size | Queen |
Dovetail Batten Bed Sun Bleached White
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Cumulus – Cozy Snow Bed
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Beige |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
Cumulus – Cozy Snow Queen Bed 5/0
Foundations Panel Bed King
| Dimensions | 88.25 × 83 × 61 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Shale and Linen |
| Style | Rustic Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Foundations |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.