Plum B5990-55 Complete Queen Upholstered Panel Bed
Description
Description
Product Details
| Dimensions | 62.75″W x 88″D x 58″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 159.38cm W x 223.52cm D x 147.32cm H |
| Construction & Features | bolt-on rails |
| Construction & Features | slats with support legs |
| Construction & Features | upholstery on headboard and footboard |
| Construction & Features | floor protectors |
Additional information
Additional information
| Dimensions | 88 × 62.75 × 58 in |
|---|---|
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Black |
| Detail Color | Elite Dove Fabric, Ravenwood Black |
| Style | Coastal/Cottage |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Plum Creek – Black B5990 |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Plum B5990-55A Complete Queen Panel Storage Bed w/Upholstered Headboard
Plum B5990-64A Complete King Panel Storage Bed
Plum B5990-05 Open Nightstand
Plum B5990-40 Landscape Mirror
Plum B5990-01 Drawer Nightstand
Plum Creek – Black Wood Queen Panel Bed Upholstered Footboard SU
Plum Creek – Black Wood Queen Panel Bed Footboard SU
Plum Creek – Black Wood King Panel Bed Upholstered Footboard SU
Plum B5990-74 Complete Cal.King Panel Bed
Plum Creek – Black Wood Queen Panel Bed Storage Footboard SU
Plum B5990-54A Complete Queen Panel Storage Bed
Plum B5990-65 Complete King Upholstered Panel Bed
Bedroom Ridge Queen Bed
| Brand | Palliser |
|---|---|
| Color | Cream, Multicolor |
| Features | Fabric, Leather, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Michael Alan Showroom
Parota Parota, King Bed
Cumulus – Cozy Snow Bed
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Beige |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
Sundance King Panel Bed
Socalle Queen Platform Bed
| Weight | 89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 81.5 × 15.31 × 62.64 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Series Features | Matte black finish with a subtle replicated wood grain. Contemporary handles in a dark pewter colored finish. Spacious drawers with ball-bearing glides offer a smooth opening and closing of the drawer. Vinyl wrapped drawer sides and back for extra durability. Platform beds (EB1865-111, 112, 113) no additional foundation is needed. Cases feature metal legs. Assembly required. Safety is a top priority, clothing storage units are designed to meet the most current standard for stability, ASTM F 2057 (ASTM International). Drawers extend out to accommodate maximum access to drawer interior while maintaining safety. Assembly required. |
| Brand | Ashley Furniture |
| Bed Size | Queen |
Sundance Panel Bed
| Brand | Hooker Furniture |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Coastal |
| Features | Wood |
Foundations Panel Bed King
| Dimensions | 88.25 × 83 × 61 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Shale and Linen |
| Style | Rustic Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Foundations |
| Features | Fabric |
Calavaras Panel Bed King
| Dimensions | 90.94 × 82.25 × 66.13 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Michael Alan Showroom
Arcadia Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.