Taos Standard Bed
The Taos Collection is constructed from Solid Pine and Pine Veneer with metal accents throughout pieces. The unique metal detailing give a distinctly unique design and is offered in a rustic Canyon Brown Finish. Variations in case pieces let you mix and match to find the perfect fit for your home!
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Canyon Brown Finish | Yes |
|---|---|
| Solid Pine and Pine Veneer with Select Hardwood | Yes |
| Headboard displays detailing and natural wood texture | Yes |
| Optional storage footboard | Yes |
| Adds 2 drawers for the storage bed | Yes |
| Studded metal detailing | Yes |
| Construction | Solid Pine and Pine Veneers with Select Hardwood Metal Accents |
| Material | Wood |
| Weight | 218 Lbs. |
| Style | Rustic |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Weight | 218 lbs |
|---|---|
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Canyon Brown |
| Style | Rustic |
| Collection | Taos |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Taos TV Console
Taos Pantry
Taos Dining Bench
Taos Dresser
Taos Dining Table
Taos Ladder Chair
Taos 1 Drawer Nightstand
Taos End Table
Taos Media Chest
Taos Sideboard
Taos Storage Bed
| Weight | 238 lbs |
|---|---|
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Canyon Brown |
| Style | Rustic |
| Collection | Taos |
| Features | Storage |
Taos Counter Table
Avery King Bed
Socalle Queen Platform Bed
| Weight | 89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 81.5 × 15.31 × 62.64 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Series Features | Matte black finish with a subtle replicated wood grain. Contemporary handles in a dark pewter colored finish. Spacious drawers with ball-bearing glides offer a smooth opening and closing of the drawer. Vinyl wrapped drawer sides and back for extra durability. Platform beds (EB1865-111, 112, 113) no additional foundation is needed. Cases feature metal legs. Assembly required. Safety is a top priority, clothing storage units are designed to meet the most current standard for stability, ASTM F 2057 (ASTM International). Drawers extend out to accommodate maximum access to drawer interior while maintaining safety. Assembly required. |
| Brand | Ashley Furniture |
| Bed Size | Queen |
Menton Panel Bed King
| Dimensions | 90.75 × 82.38 × 55.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Sutton |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | King |
| Collection | Menton |
| Features | Fabric |
Escape Upholstered Bed – Fluffy River Rock
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric, Upholstered |
Serenity Rookery Upholstered Panel Bed
| Brand | Hooker Furniture |
|---|---|
| Bed Size | California King, King |
| Color | Brown, White |
| Style | Cottage |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
Parota Parota, King Bed
Antique Multicolor Bed
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown, Multicolor |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Foundations Upholstered Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Beige, Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
Dovetail Batten Bed Sun Bleached White
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Sundance King Panel Bed
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.