Westwood King Panel Bed
Make a statement in your bedroom with the Westwood King Panel Bed. Crafted with quartered oak veneers and a Polished Limestone finish, this king-sized bed embodies quiet sophistication and minimalist design. Featuring a curved low footboard, headboard, and rails, this bed provides versatility with the option to use the headboard independently. Its modern, elegant aesthetic makes it a perfect addition to any contemporary bedroom.
Product Details
| Primary Materials | Oak Veneers |
|---|---|
| King sizeCurved low footboardFinish: Polished Limestone finish on quartered oak veneers | Yes |
| Finish | Polished Limestone finish on quartered oak veneers |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Type | Full |
| Weight | 247 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 89 × 81 × 60 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Bed Size | King |
| Collection | Westwood |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Westwood Round Dining Table with One 20-inch Leaf
Westwood Square Cocktail Table
Westwood Rectangle Cocktail Table
Westwood End Table
Westwood Six-Drawer Dresser
Westwood End Table
Casual Dining Westwood Round Dining Table Base
Westwood Five Drawer Chest
Westwood Queen Upholstered Storage Bed
Westwood Queen Panel Bed
Westwood Round Dining Table
Westwood Upholstered Side Chair
Tribeca Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Beige |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Sundance King Panel Bed
Parota Parota, King Bed
Arcadia Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Foundations Upholstered Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Beige, Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
Antique Multicolor, King Bed – Antique
Menton Panel Bed King
| Dimensions | 90.75 × 82.38 × 55.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Sutton |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | King |
| Collection | Menton |
| Features | Fabric |
Serenity Rookery Upholstered Panel Bed
| Brand | Hooker Furniture |
|---|---|
| Bed Size | California King, King |
| Color | Brown, White |
| Style | Cottage |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
Foundations Panel Bed King
| Dimensions | 88.25 × 83 × 61 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Shale and Linen |
| Style | Rustic Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Foundations |
| Features | Fabric |
Parota Platform Bed
Bedroom Ridge Queen Bed
| Brand | Palliser |
|---|---|
| Color | Cream, Multicolor |
| Features | Fabric, Leather, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Calavaras Panel Bed King
| Dimensions | 90.94 × 82.25 × 66.13 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.