Westwood Queen Upholstered Storage Bed
Maximize your bedroom space with the Westwood Queen Upholstered Storage Bed. Featuring performance fabric upholstery with a horizontal channel design on the headboard, this bed is as functional as it is stylish. The upholstered bench footboard offers hidden storage drawers on each side, perfect for storing linens or other bedroom essentials. Crafted with quartered oak veneers in a Polished Limestone finish, this bed includes a headboard, footboard, and rails, making it a modern and practical addition to your home.
Features
| Storage | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Primary Materials | Oak Veneers and Fabric |
|---|---|
| Fabric | 100% Polyester |
| Cleaning Code | WS |
| Queen sizePerformance fabric upholsteryUpholstered bench footboard with hidden storage drawers on each sideFinish: Polished Limestone finish on quartered oak veneers | Yes |
| Finish | Polished Limestone finish on quartered oak veneers |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Number Of Drawers | 2 |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Type | Full |
| Weight | 149 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 103.5 × 65 × 68 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Modern/Contemporary |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Westwood |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Westwood Round Dining Table with One 20-inch Leaf
Casual Dining Westwood Round Dining Table Stone Top
Westwood Accent Table
Westwood Queen Panel Bed
Westwood Five Drawer Chest
Westwood Three-Drawer Nightstand
Westwood Square Cocktail Table
Westwood Queen Upholstered Bed
Casual Dining Westwood Round Dining Table Wood Top with One 20-inch Leaf
Westwood Six-Drawer Dresser
Westwood Two-Drawer Nightstand
Westwood Round Dining Table
Calavaras Panel Bed King
| Dimensions | 90.94 × 82.25 × 66.13 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Cumulus – Cozy Snow Queen Bed 5/0
Serenity Rookery Upholstered Panel Bed
| Brand | Hooker Furniture |
|---|---|
| Bed Size | California King, King |
| Color | Brown, White |
| Style | Cottage |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
Escape Upholstered Bed – Fluffy River Rock
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric, Upholstered |
Foundations Upholstered Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Beige, Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
Parota Platform Bed
Bedroom Ridge Queen Bed
| Brand | Palliser |
|---|---|
| Color | Cream, Multicolor |
| Features | Fabric, Leather, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Foundations Panel Bed King
| Dimensions | 88.25 × 83 × 61 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Shale and Linen |
| Style | Rustic Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Foundations |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.