Westwood Queen Upholstered Bed
The Westwood Queen Upholstered Bed brings a serene blend of modern design and timeless elegance to your bedroom. Featuring performance fabric upholstery in Trendy Snow, this bed exudes understated luxury with its horizontal fabric channel design. Made from quartered oak veneers with a Polished Limestone finish, the bed includes a headboard, footboard, and rails, offering versatility with the option to use the headboard alone. Perfect for those seeking comfort and refined aesthetics.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Primary Materials | Oak Veneers and Fabric |
|---|---|
| Fabric | 100% Polyester |
| Cleaning Code | WS |
| Queen sizePerformance fabric upholsteryHorizontal fabric channel designFinish: Polished Limestone finish on quartered oak veneers | Yes |
| Finish | Polished Limestone finish on quartered oak veneers |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Type | Full |
| Weight | 110 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90.75 × 65 × 68 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Modern/Contemporary |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Westwood |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Westwood Upholstered Side Chair
Westwood Six-Drawer Dresser
Westwood Round Dining Table
Westwood King Panel Bed
Westwood Bachelors Chest
Westwood Five Drawer Chest
Casual Dining Westwood Round Dining Table Base
Westwood Accent Table
Westwood Square Cocktail Table
Casual Dining Westwood Round Dining Table Stone Top
Westwood Three-Drawer Nightstand
Westwood End Table
Calavaras Panel Bed King
| Dimensions | 90.94 × 82.25 × 66.13 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Cumulus – Cozy Snow Queen Bed 5/0
Arcadia Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Parota Parota, King Bed
Tribeca Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Beige |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Parota Platform Bed
Escape Upholstered Bed – Fluffy River Rock
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric, Upholstered |
Antique Multicolor Bed
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown, Multicolor |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Socalle Queen Platform Bed
| Weight | 89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 81.5 × 15.31 × 62.64 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Series Features | Matte black finish with a subtle replicated wood grain. Contemporary handles in a dark pewter colored finish. Spacious drawers with ball-bearing glides offer a smooth opening and closing of the drawer. Vinyl wrapped drawer sides and back for extra durability. Platform beds (EB1865-111, 112, 113) no additional foundation is needed. Cases feature metal legs. Assembly required. Safety is a top priority, clothing storage units are designed to meet the most current standard for stability, ASTM F 2057 (ASTM International). Drawers extend out to accommodate maximum access to drawer interior while maintaining safety. Assembly required. |
| Brand | Ashley Furniture |
| Bed Size | Queen |
Bedroom Ridge Queen Bed
| Brand | Palliser |
|---|---|
| Color | Cream, Multicolor |
| Features | Fabric, Leather, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.