Westwood Accent Table
Enhance your living room with the Westwood Accent Table, featuring a striking round shape and a pedestal base adorned with a silver-leaf abstract motif. Crafted from quartered oak veneers with a Polished Limestone finish, this table adds a subtle touch of luxury to any space. Perfect for those who appreciate understated elegance, the table seamlessly blends modern design with sophisticated aesthetics, making it ideal for contemporary living spaces.
Product Details
| Carton Height | 30.50 |
|---|---|
| Carton Length | 28.50 |
| Carton Weight | 79.37 |
| Carton Width | 28.50 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 24.00 |
| Height | 25.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers and Resin |
| Style | Modern/Contemporary |
| Top Clearance | 23 |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Dimensions | 24W x 24D x 2.5TH |
| Width | 24.00 |
| Weight | 67.46 |
| Image Role Data | {“RC379_PB_048_6133_80001_80_room”:[“Room Image 1″],”6133_80001_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6133_80001_80_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 67.46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 24 × 25.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Westwood |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Westwood Console Table
Westwood Queen Panel Bed
Casual Dining Westwood Round Dining Table Base
Westwood Square Cocktail Table
Westwood Two-Drawer Nightstand
Westwood End Table
Westwood Round Dining Table with One 20-inch Leaf
Westwood Rectangle Cocktail Table
Casual Dining Westwood Round Dining Table Stone Top
Westwood Three-Drawer Nightstand
Westwood Console Table
Westwood Five Drawer Chest
Oxford Two Door Cabinet
Oslo Entertainment Console
| Dimensions | 20 × 80 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Onyx |
| Style | Modern |
| Collection | Oslo |
| Features | Power |
Collins 19″ Outdoor Accent Table
| Dimensions | 13 × 13 × 19 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Grey |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Cormmet Accent Table
| Weight | 31 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13 × 21 × 19.88 in |
| Color | Brown, Brown/Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Metal, Wood Products and Other |
| Series Features | Accent table. Constructed of solid mango wood in dark brown finish and black finished metal. Oblong design. |
| Brand | Ashley Furniture |
Solaria Accent Table
Laguna Accent Table
Ladgate Accent Table
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 21.88 × 16.25 in |
| Color | Black/Natural, Brown, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Metal, Wood Products and Other |
| Series Features | Accent table. Constructed of metal in black finish and solid wood in natural finish. |
| Brand | Ashley Furniture |
Arlyn Etagere
Stratton White Etagere
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 40 × 66 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Coastal, Modern |
| Collection | Stratton |
| Features | Storage |
Stratton Etagere
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 40 × 66 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Modern |
| Collection | Stratton |
| Features | Storage |
Argento Three Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 46 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Blue |
| Style | Glam/Luxe, Traditional |
| Collection | Argento |
| Features | Storage |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.