Westwood Rectangle Cocktail Table
Elevate your living room with the Westwood Rectangle Cocktail Table. This versatile coffee table features a rectangle shape, a performance fabric top, and a convenient open storage area in the base. Crafted from quartered oak veneers with a Polished Limestone finish, the table combines functionality with modern design. Built with casters for easy mobility, it is perfect for modern living spaces that require flexibility and elegance.
Features
| Storage | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Fabric | 100% Polyester |
|---|---|
| Carton Height | 21.75 |
| Carton Length | 33.25 |
| Carton Weight | 123.24 |
| Carton Width | 60.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 30.00 |
| Fabric 1 | Tillson Cloud (Performance); Fabric Contents: 100% Polyester |
| Feature Filter | Casters |
| Height | 18.25 |
| Important Use Information | We are not responsible for damage to carpets, rugs or other makes and models of flooring caused by caster use. |
| Material Description | Oak Veneers and Fabric |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-TILLSON-CLOUD-SC |
| Shelf Opening | 53.25W x 26.25 x 12H |
| Style | Modern/Contemporary |
| Table Shape | Rectangle |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Width | 54.00 |
| Finish Filter | Light Wood |
| Weight | 104.75 |
| Image Role Data | {“6133_80110_80_90001_80_room”:[“Room Image 1″],”SS608_PHZL3_093___6133_80110_80___6133_80113_80”:[“Room Image 2″],”6133_80110_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6133_80110_80_sil |
| Weight | 104.75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 54 × 18.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Westwood |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Casual Dining Westwood Round Dining Table Stone Top
Westwood Five Drawer Chest
Westwood King Panel Bed
Westwood Six-Drawer Dresser
Casual Dining Westwood Round Dining Table Wood Top with One 20-inch Leaf
Westwood End Table
Westwood Console Table
Westwood Queen Upholstered Storage Bed
Westwood Console Table
Westwood Upholstered Side Chair
Westwood Accent Table
Westwood Round Dining Table
Amner Coffee Table
Wiltshire T4701-43 Rectangular Cocktail Table
Cypress Root 40″ Square Coffee Table
| Dimensions | 40 × 40 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Dalenville Coffee Table
| Weight | 77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32.38 × 17.38 × 55.13 in |
| Color | Brown, Gray, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Series Features | Contemporary modern design. Made with oak veneers and engineered wood in a warm gray finish. Cocktail and end tables are accented with a distressed sand casted aluminum base in antique pewter finish. |
| Brand | Ashley Furniture |
Darlington Cocktail Table
Allan Round Coffee Table
Stowe Coffee Table
Mezquite Wooden Cocktail Table
Marstream Coffee Table
| Weight | 87 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42.13 × 17 × 42.13 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Casual contemporary design with a transitional flare. Made with hardwood solids, Oak veneer and MDF substrate. A dark charcoal black finish over the Oak wood grain texture makes for an outstanding trend-right accent color. Each table is designed with a drawer that is conveniently tucked into the reeded apron for a clean transitional look. Drawers feature fully finished interiors, heavy duty ball-bearing side glides and French/English dovetail construction. |
| Brand | Ashley Furniture |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.