Westwood Queen Panel Bed
The Westwood Queen Panel Bed offers a refined, minimalist design, perfect for modern bedrooms. Crafted from quartered oak veneers with a Polished Limestone finish, this bed brings a touch of subtle luxury to any space. The bed includes a headboard, footboard, and rails, with the option to use the curved low footboard alone for a versatile setup. Ideal for those who value understated elegance, this bed is a stylish centerpiece for any bedroom.
Product Details
| Primary Materials | Oak Veneers |
|---|---|
| Queen sizeCurved low footboardFinish: Polished Limestone finish on quartered oak veneers | Yes |
| Finish | Polished Limestone finish on quartered oak veneers |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Type | Full |
| Weight | 214 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 89 × 65 × 60 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Westwood |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Westwood Accent Table
Westwood Three-Drawer Nightstand
Westwood Five Drawer Chest
Casual Dining Westwood Round Dining Table Stone Top
Westwood Round Dining Table
Westwood Buffet
Westwood Console Table
Westwood Console Table
Westwood King Panel Bed
Casual Dining Westwood Round Dining Table Base
Casual Dining Westwood Round Dining Table Wood Top with One 20-inch Leaf
Westwood Two-Drawer Nightstand
Antique Multicolor, King Bed – Antique
Sundance King Panel Bed
Sundance Panel Bed
| Brand | Hooker Furniture |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Coastal |
| Features | Wood |
Avery King Bed
Serenity Rookery Upholstered Panel Bed
| Brand | Hooker Furniture |
|---|---|
| Bed Size | California King, King |
| Color | Brown, White |
| Style | Cottage |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
Socalle Queen Platform Bed
| Weight | 89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 81.5 × 15.31 × 62.64 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Series Features | Matte black finish with a subtle replicated wood grain. Contemporary handles in a dark pewter colored finish. Spacious drawers with ball-bearing glides offer a smooth opening and closing of the drawer. Vinyl wrapped drawer sides and back for extra durability. Platform beds (EB1865-111, 112, 113) no additional foundation is needed. Cases feature metal legs. Assembly required. Safety is a top priority, clothing storage units are designed to meet the most current standard for stability, ASTM F 2057 (ASTM International). Drawers extend out to accommodate maximum access to drawer interior while maintaining safety. Assembly required. |
| Brand | Ashley Furniture |
| Bed Size | Queen |
Parota Parota, King Bed
Tribeca Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Beige |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Parota Platform Bed
Antique Multicolor Bed
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown, Multicolor |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.