Westwood End Table
The Westwood End Table combines modern design with practical storage. Finished in a textured alabaster plaster white, this rectangle-shaped table includes an open storage area, making it ideal for minimalist interiors. Its clean lines and soft tones provide a refined look, perfect for those who appreciate both form and function in their furniture.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Carton Height | 29.50 |
|---|---|
| Carton Length | 28.25 |
| Carton Weight | 68.56 |
| Carton Width | 31.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 28.00 |
| Height | 24.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Wood Veneers |
| Shelf Opening | 20.75W x 23.5D x 19.5H |
| Style | Modern/Contemporary |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Dimensions | 25.25W x 28.25D x 4.25TH |
| Width | 25.00 |
| Weight | 58.28 |
| Image Role Data | {“6133_80114_02_detail”:[“Detail Image 1″],”6133_80114_02_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6133_80114_02_silo2″:[“Silo Image 2″,”Silo – 3/4 Angle 2″],”6133_80114_02_top”:[“Top Sil |
| Weight | 58.28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 25 × 24 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Westwood |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Westwood Bachelors Chest
Westwood Round Dining Table
Westwood King Panel Bed
Westwood Console Table
Westwood Queen Panel Bed
Westwood Queen Upholstered Bed
Casual Dining Westwood Round Dining Table Base
Westwood Queen Upholstered Storage Bed
Westwood Upholstered Side Chair
Casual Dining Westwood Round Dining Table Base
Westwood Two-Drawer Nightstand
Westwood Five Drawer Chest
Dalenville End Table
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 23.63 × 24.13 in |
| Color | Brown, Gray, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Metal, Wood Products and Other |
| Series Features | Contemporary modern design. Made with oak veneers and engineered wood in a warm gray finish. Cocktail and end tables are accented with a distressed sand casted aluminum base in antique pewter finish. Coordinates with the A4000421. |
| Brand | Ashley Furniture |
Occasional Tables
Mercer End Table
Wiltshire T4701-03 Rectangular End Table
Jackson End Table
Stowe End Table
Nyla End Table
| Dimensions | 1958 × 1934 × 22 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Modern, Rustic |
Pinebrook T1755-04 Rectangular End Table
Balam End Table
Sahara End Table
Dartmouth T4904-03 End Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.