Willowbrook B5324-65B Complete King Wall Bed w/Upholstered HB
Description
Description
Product Details
| Dimensions | 130.13″W x 86.75″D x 62″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 330.53cm W x 220.34cm D x 157.48cm H |
| Construction & Features | bolt-on rails |
| Construction & Features | slats with support legs |
| Construction & Features | upholstery on headboard |
| Construction & Features | floor protectors |
| Construction & Features | configuring with 2 open nightstands and hutches on sides |
| Construction & Features | Features of Open Nighstand and Hutch: |
| Construction & Features | 1 felt lined drawer on top |
| Construction & Features | 2 fixed bottom wood shelves |
| Construction & Features | tinted drawer w/english dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | wire management |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | USB charger |
| Construction & Features | weight capacity: 50 lbs for top, 100 lbs for each shelf |
| Construction & Features | 1 metal lamp shade on top |
| Construction & Features | 3-way touch lighting control and 1 LED light w/wire management |
Additional information
Additional information
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 86.75 × 130.13 × 62 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | White |
| Detail Color | Egg Shell White w/slight rub through, M10868 Natural Fabric |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | King |
| Collection | Willowbrook B5324 |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
B5324-65B
Category: Beds
Tags: Beds, Egg Shell White w/slight rub through, M10868 Natural Fabric, Magnussen Home, White
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Willowbrook Wood Queen Panel Bed Upholstered Headboard KD
Willowbrook B5324-2040 Drawer Dresser with Landscape Mirror
Willowbrook Wood Queen Panel Bed Headboard KD
Willowbrook B5324-64A Complete King Panel Storage Bed
Willowbrook Wood Queen Panel Bed Storage Footboard SU
Willowbrook B5324-54B Complete Queen Wall Bed
Willowbrook B5324-20 Drawer Dresser
Willowbrook Wood King Panel Bed Footboard SU
Willowbrook B5324-64 Complete King Panel Bed
Willowbrook Wood King Panel Bed Storage Footboard SU
Willowbrook Wood King Panel Bed Headboard KD
Willowbrook B5324-55B Complete Queen Wall Bed w/Upholstered HB
Socalle Queen Platform Bed
| Weight | 89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 81.5 × 15.31 × 62.64 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Series Features | Matte black finish with a subtle replicated wood grain. Contemporary handles in a dark pewter colored finish. Spacious drawers with ball-bearing glides offer a smooth opening and closing of the drawer. Vinyl wrapped drawer sides and back for extra durability. Platform beds (EB1865-111, 112, 113) no additional foundation is needed. Cases feature metal legs. Assembly required. Safety is a top priority, clothing storage units are designed to meet the most current standard for stability, ASTM F 2057 (ASTM International). Drawers extend out to accommodate maximum access to drawer interior while maintaining safety. Assembly required. |
| Brand | Ashley Furniture |
| Bed Size | Queen |
Foundations Panel Bed King
| Dimensions | 88.25 × 83 × 61 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Shale and Linen |
| Style | Rustic Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Foundations |
| Features | Fabric |
Menton Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Cumulus – Cozy Snow Bed
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Beige |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
Michael Alan Showroom
Parota Platform Bed
Cumulus – Cozy Snow Queen Bed 5/0
Sundance Panel Bed
| Brand | Hooker Furniture |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Coastal |
| Features | Wood |
Parota Nova Bed
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.