Willowbrook B5324-54B Complete Queen Wall Bed
Description
Description
Product Details
| Dimensions | 114.13″W x 86.75″D x 60″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 289.89cm W x 220.34cm D x 152.4cm H |
| Construction & Features | bolt-on rails |
| Construction & Features | slats with support legs |
| Construction & Features | floor protectors |
| Construction & Features | configuring with 2 open nightstands and hutches on sides |
| Construction & Features | Features of Open Nighstand and Hutch: |
| Construction & Features | 1 felt lined drawer on top |
| Construction & Features | 2 fixed bottom wood shelves |
| Construction & Features | tinted drawer w/english dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | wire management |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | USB charger |
| Construction & Features | weight capacity: 50 lbs for top, 100 lbs for each shelf |
| Construction & Features | 1 metal lamp shade on top |
| Construction & Features | 3-way touch lighting control and 1 LED light w/wire management |
Additional information
Additional information
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 86.75 × 114.13 × 60 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | White |
| Detail Color | Egg Shell White w/slight rub through, M10868 Natural Fabric |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Willowbrook B5324 |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
B5324-54B
Category: Beds
Tags: Beds, Egg Shell White w/slight rub through, M10868 Natural Fabric, Magnussen Home, White
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Willowbrook B5324-54 Complete Queen Panel Bed
Willowbrook B5324-05 Open Nightstand
Willowbrook B5324-75 Complete Cal.King Panel Bed w/Upholstered Headboard
Willowbrook B5324-74A Complete Cal.King Panel Storage Bed
Willowbrook B5324-65A Complete King Panel Storage Bed w/Upholstered Headboard
Willowbrook Wood Cal.King Panel Bed Rails for Storage Footboard SU
Willowbrook Wood Queen Panel Bed Headboard KD
Willowbrook B5324-64 Complete King Panel Bed
Willowbrook Wood King Panel Bed Storage Footboard SU
Willowbrook B5324-2040 Drawer Dresser with Landscape Mirror
Willowbrook Wood Cal.King Panel Bed Rails SU
Willowbrook B5324-55B Complete Queen Wall Bed w/Upholstered HB
Calavaras Panel Bed King
| Dimensions | 90.94 × 82.25 × 66.13 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Bedroom Ridge Queen Bed
| Brand | Palliser |
|---|---|
| Color | Cream, Multicolor |
| Features | Fabric, Leather, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Sundance Panel Bed
| Brand | Hooker Furniture |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Coastal |
| Features | Wood |
Antique Multicolor, King Bed – Antique
Roxbury Park Dual Panel Bed
| Brand | Michael Amini |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown, Grey |
| Style | Modern |
| Features | Upholstered, Wood |
Foundations Panel Bed King
Sundance King Panel Bed
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.