Laguna 5-Drawer Chest
Description
Description
Product Details
| Constructed of select hardwoods and oak veneer | Yes |
|---|---|
| Individually framed drawers | Yes |
| Custom designed hardware in an aged bronze finish | Yes |
| Multistep blonde finish for a casual vibe | Yes |
| Sleek full round tapered legs | Yes |
| Five drawers are constructed with dovetail joinery and ball-bearing extension guides | Yes |
| Top drawer has a felt-lined bottom, bottom drawer has a cedar veneer bottom, all others are veneer drawer bottoms | Yes |
| Dust panel under bottom drawer | Yes |
| Dimensions | 40.00″W X 19.00″D X 54.00″H |
| Weight | 174.16 lbs |
Additional information
Additional information
| Weight | 174.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 40 × 54 in |
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Drift |
| Style | Cottage |
| Collection | Laguna |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Dining Room
6/6 Woven Headboard
6/6 Panel Footboard
5/0 Panel Footboard
Laguna Rectangle Dining Table
Laguna King Panel Bed
| Dimensions | 88 × 81 × 67 in |
|---|---|
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Drift |
| Style | Coastal |
| Bed Size | King |
| Collection | Laguna |
| Features | Storage |
5/0-6/6 Storage Siderails
Laguna 2-Drawer Nightstand
| Weight | 59.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 29 × 29 in |
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Drift |
| Style | Cottage |
| Collection | Laguna |
| Features | Storage |
Laguna King Storage Bed
| Dimensions | 88 × 81 × 67 in |
|---|---|
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Drift |
| Style | Coastal |
| Bed Size | King |
| Collection | Laguna |
| Features | Storage |
5/0-6/6 Siderails
Laguna Mirror
5/0 Storage Footboard
Winslow 4-drawer Bedroom Chest Smokey Walnut
Modulum Tall Drawer Chest
Trianon Armoire
Stratum Door Chest
Eastman Drawer Chest
Modulum Door Chest
Parota Nova 4 Drawer Chest
Michael Alan Showroom
Serenity Five Drawer Chest
Silhouette Tall Drawer Chest
Casa Paros Tall Drawer Chest
Tempo Tall Drawer Chest
Skylar Door Chest
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.