Lydia 5 Drawer Chest
Description
Description
Product Details
| Constructed of select hardwood solids and random matched oak veneer | Yes |
|---|---|
| Unique block feet that subtly curve back under the case | Yes |
| Drawers are framed with sleek multi stepped molding | Yes |
| Combination of wood and metal give you a one of a kind custom designed hardware | Yes |
| Recessed parting rails give the drawer a floating appearance | Yes |
| Five drawers are constructed with dovetail joinery and ball-bearing extension guides | Yes |
| Top drawer has felt-lined bottoms, Bottom drawer has Cedar veneer bottoms, All other drawers have veneered bottoms | Yes |
| Dust panel under bottom drawers | Yes |
| Dimensions | 41.00″W X 18.00″D X 54.00″H |
| Weight | 0.00 lbs |
Additional information
Additional information
| Weight | 209.9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 41 × 54 in |
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Dark Cabernet |
| Style | Refined Glam |
| Collection | Lydia |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
5/0 Uph Headboard
5/0 Uph Footboard
5/0-6/6 Uph Siderails
5/0 Uph Storage Footboard
Lydia King Upholstered Bed
| Dimensions | 88 × 79.5 × 66 in |
|---|---|
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Dark Cabernet |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Lydia |
| Features | Storage |
Round Dining Table Top
Lydia Dresser
5/0-6/6 Panel Siderails
Lydia Display Sideboard
Lydia Queen Upholstered Storage Bed
| Dimensions | 88 × 63.5 × 66 in |
|---|---|
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Dark Cabernet |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Lydia |
| Features | Storage |
Round Dining Table Base
Dining Room
Tempo Tall Drawer Chest
Menton Tall Drawer Chest
Eastman Drawer Chest
Modulum Tall Drawer Chest
Tribeca Tall Drawer Chest
| Dimensions | 20 × 44 × 58 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Aurum |
| Style | Modern Rustic |
| Collection | Tribeca |
| Features | Storage |
Parkin Drawer Chest
| Dimensions | 19.63 × 48 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern Glam |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Leather |
Parota 5 Drawer Chest
Prado Tall Drawer Chest
Antibes Tall Drawer Chest
Albion Tall Drawer Chest
| Dimensions | 19 × 42 × 49.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grey |
| Style | Transitional |
| Collection | Albion |
| Features | Storage |
Monolith Tall Drawer Chest
Michael Alan Showroom
Escape Five-drawer Chest With Cedar Bottom
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.