Lydia Dresser
Description
Description
Product Details
| Constructed of select hardwood solids and random matched oak veneer | Yes |
|---|---|
| Unique block feet that subtly curve back under the case | Yes |
| Drawers are framed with sleek multi stepped molding | Yes |
| Combination of wood and metal give you a one of a kind custom designed hardware | Yes |
| Recessed parting rails give the drawer a floating appearance | Yes |
| Six drawers are constructed with dovetail joinery and ball-bearing extension guides | Yes |
| Top drawers have felt-lined bottoms, Bottom drawers have Cedar veneer bottoms, All other drawers have veneered bottoms | Yes |
| Dust panel under bottom drawers | Yes |
| Dimensions | 71.00″W X 18.00″D X 36.00″H |
| Weight | 0.00 lbs |
Additional information
Additional information
| Weight | 235.9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 71 × 36 in |
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Dark Cabernet |
| Style | Refined Glam |
| Collection | Lydia |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Round Dining Table Base
6/0-6/6 Uph Footboard
Lydia Curved Uph Side Chr 2in
5/0 Uph Storage Footboard
Round Dining Table Top
Lydia Queen Upholstered Bed
| Dimensions | 88 × 63.5 × 66 in |
|---|---|
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Dark Cabernet |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Lydia |
| Features | Storage |
Bedroom
5/0-6/6 Uph Siderails
Dining Room
Lydia 5 Drawer Chest
Lydia Queen Upholstered Storage Bed
| Dimensions | 88 × 63.5 × 66 in |
|---|---|
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Dark Cabernet |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Lydia |
| Features | Storage |
Lydia Display Sideboard
Crosby Six Drawer Dresser
Forrest Six Drawer Dresser
Warner Six Drawer Dresser
Foundations Dresser
Winslow 6-drawer Dresser Smokey Walnut
Everette Six Drawer Dresser
Holden Six Drawer Dresser
Caleb Six Drawer Dresser
Escape Eight-drawer Dresser & Mirror
Antique 6 Drawer Dresser
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.