Beaumont Bachelors Chest
This Bombe-shaped Bachelors Chest in a lovely Skylark Blue finish with natural wood undertones is a decorator’s dream come true. Crafted of Poplar and Hardwood Solids with Elm and Cedar Veneers, the chest has a cord clip on the back panel and a three-plug outlet with USB port, along with a nightlight with touch switch.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| 1st Row Drawer Dimensions | 30W x 11D x 5.5H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| 2nd Row Drawer Dimensions | 30W x 13D x 6.25H |
| 2nd Row Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| 3rd Row Drawer Dimensions | 30W x 15D x 5.5H |
| 3rd Row Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| Carton Height | 36.00 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 140.80 |
| Carton Width | 45.00 |
| Charging USB Port Count | 1 |
| Charging USB Ports? | Yes |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Mottled Copper |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| Height | 32.00 |
| Material Description | Elm and Cedar Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply with Powered USB Port |
| Sales Panel | HF-5751-SKYLARK-SP |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Bachelor Chests |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| USB Port Count | 1 |
| USB Ports? | Yes |
| Width | 41.25 |
| Wood Distressing Type | Rasping, gouging and wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 112.2 |
| Image Role Data | {“5751_90017_40_detail”:[“Detail Image 1″],”5751_90866_95_017_40_room”:[“Room Image 1″],”5751_90017_40_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5751_90017_40_top”:[“Top Silo Image 1”],”575 |
| Weight | 112.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 41.25 × 32 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Blue |
| Detail Color | Blues |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Beaumont |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Beaumont Shield
Beaumont Martini Table
Living Room Beaumont Square End Table
Beaumont Console
Living Room Beaumont Cocktail Table
Living Room Beaumont End Table
Beaumont Entertainment Console
Eastman Drawer Chest
Tribeca Tall Drawer Chest
| Dimensions | 20 × 44 × 58 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Aurum |
| Style | Modern Rustic |
| Collection | Tribeca |
| Features | Storage |
Albion Tall Drawer Chest
| Dimensions | 19 × 42 × 49.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grey |
| Style | Transitional |
| Collection | Albion |
| Features | Storage |
Foundations Tall Drawer Chest
Parota Nova 4 Drawer Chest
Silhouette Tall Drawer Chest
Cornelia Tall Drawer Chest
Modulum Tall Drawer Chest
Solaria Tall Drawer Chest
Antibes Tall Drawer Chest
Solaria Door Chest
| Dimensions | 19.5 × 48 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Dune |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Solaria |
| Features | Customizable, Storage |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.