Beaumont Console
With storybook style, the Beaumont Console looks like an authentic antique that is been painted and repainted through the years. Combining shades of Shale, Skylark and Sheaf, the finish on the nine drawer fronts contrasts with the case frame in French Press, a color reminiscent of freshly ground coffee with hints of brown and black. TV Ready.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Nine drawers with contrasting drawer frontsTV ReadyOne fixed shelf with two partitions creates three open areasFinish: French Press: reminiscent of freshly ground coffee with hints of brown and black. Drawer fronts are the contrasting Strata finish that f | Yes |
|---|---|
| Finish | French Press: reminiscent of freshly ground coffee with hints of brown and black. Drawer fronts are the contrasting Strata finish that features a layered and ultra-weathered multicolor finish |
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| 1st Row Drawer Dimensions | 14.25W x 13.25D x 3.5H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| 2nd Row Drawer Dimensions | 18.75W x 13.25D x 3.5H |
| 2nd Row Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Carton Height | 37.50 |
| Carton Length | 20.00 |
| Carton Weight | 221.10 |
| Carton Width | 93.75 |
| Depth | 16.25 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Mottled Copper |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| Height | 34.00 |
| Material Description | Hardwoods |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 9 |
| Number of Shelves | 1 |
| Sales Panel | HF-5751-FREN-PRES-SP HF-5751-STRATA-SP |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 90.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, gouging, hand planking and wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 179.3 |
| Image Role Data | {“5751_85001_00_room”:[“Room Image 1″],”5751_85001_00_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5751_85001_00_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 179.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.25 × 90 × 34 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Beaumont |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Beaumont Martini Table
Beaumont Shield
Beaumont Bachelors Chest
Living Room Beaumont Cocktail Table
Beaumont Entertainment Console
Living Room Beaumont Square End Table
Living Room Beaumont End Table
Compass Console Table
Jackson Console Table
Equinox Console Table
Tess Console Table
Catalina Console Table
Stratton Console Table
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 48 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Boho, Modern |
| Collection | Stratton |
| Features | Storage |
Perrine Wood Console Table
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 55 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Marbella 100″ Console Table
| Dimensions | 21.3 × 100 × 32.3 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Winston Console Table
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 70 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Winston |
| Features | Storage |
Darsa Console Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.