Classic Oak Chestnut Plain Arrow Chair
The Classic Oak Collection is constructed from Solid Oak. High Pressure Laminate Tables offered in a beautiful Chestnut Finish. This Collection has 5 Chair options and 3 Table options so you can pick what fits best in your home!
Product Details
| Classic Chestnut Finish | Yes |
|---|---|
| Solid Oak and Oak Veneer | Yes |
| Finished in high quality laquer | Yes |
| Seats are scooped for greater comfort | Yes |
| Arrow back chairs have solid hoops | Yes |
| Side stretchers added for strength | Yes |
| Construction | Solid Oak |
| Material | Wood |
| Product Dimensions | 19″W x 17.5″D x 39″H |
| Weight | 20 Lbs. |
| Cube | 7 |
| Style | Country |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Finish | Chestnut |
| Collection | Classic Oak Chestnut |
| Product Cube | 6.25 |
| Carton Weight | 20 |
| Product Weight | |
| Color Code | CNT |
| Color Name | Chestnut |
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.5 × 19 × 39 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Chestnut |
| Style | Country |
| Collection | Classic Oak Chestnut |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Classic Oak Chestnut Laminate Pedestal Table
Classic Oak Chestnut Laminate Trestle Table
Classic Oak Chestnut Arrow Chair
Classic Oak Chestnut Curved Top Game Chair
Classic Oak Chestnut Laminate Drop Leaf Table
Classic Oak Chestnut Arrow Arm Chair
Classic Oak Chestnut Solid Drop Leaf Table
Classic Oak Chestnut Solid Pedestal Table
Classic Oak Chestnut Solid Trestle Table
Classic Oak Chestnut Saratoga Game Chair
Foundations Tall Drawer Chest
Monolith Tall Drawer Chest
Silhouette Tall Drawer Chest
Milestone Dressing Chest
| Dimensions | 20 × 50 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Durham Furniture |
| Color | Brown, Grey |
| Features | Customizable, Metal, Storage, Wood |
| Style | Contemporary |
Winslow 4-drawer Bedroom Chest Smokey Walnut
Parota 5 Drawer Chest
Tribeca Door Chest
Tribeca Tall Drawer Chest
Solaria Tall Drawer Chest
Casa Paros Tall Drawer Chest
Stratum Door Chest
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.