Classic Oak Chestnut Arrow Arm Chair
The Classic Oak Collection is constructed from Solid Oak. High Pressure Laminate Tables offered in a beautiful Chestnut Finish. This Collection has 5 Chair options and 3 Table options so you can pick what fits best in your home!
Product Details
| Classic Chestnut Finish | Yes |
|---|---|
| Solid Oak and Oak Veneer | Yes |
| Finished in high quality laquer | Yes |
| Seats are scooped for greater comfort | Yes |
| Arrow back chairs have solid hoops | Yes |
| Side stretchers added for strength | Yes |
| Construction | Solid Oak |
| Material | Wood |
| Product Dimensions | 26″W x 19″D x 40″H |
| Weight | 29 Lbs. |
| Cube | 15 |
| Style | Country |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Finish | Chestnut |
| Collection | Classic Oak Chestnut |
| Product Cube | 15 |
| Carton Weight | 29 |
| Product Weight | |
| Color Code | CNT |
| Color Name | Chestnut |
| Weight | 29 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 26 × 40 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Chestnut |
| Style | Country |
| Collection | Classic Oak Chestnut |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Classic Oak Chestnut Solid Pedestal Table
Classic Oak Chestnut Laminate Pedestal Table
Classic Oak Chestnut Laminate Trestle Table
Classic Oak Chestnut Arrow Chair
Classic Oak Chestnut Laminate Drop Leaf Table
Classic Oak Chestnut Solid Drop Leaf Table
Classic Oak Chestnut Plain Arrow Chair
Classic Oak Chestnut Solid Trestle Table
Classic Oak Chestnut Saratoga Game Chair
Classic Oak Chestnut Curved Top Game Chair
Cornelia Tall Drawer Chest
Eastman Drawer Chest
Prado Tall Drawer Chest
Sundance Bachelors Chest
| Weight | 139.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.00 × 38.00 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Collection | Sundance |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Light, Wood, Wood Veneer |
| Style | Casual |
Ellis Door Chest
Milestone Dressing Chest
| Dimensions | 20 × 50 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Durham Furniture |
| Color | Brown, Grey |
| Features | Customizable, Metal, Storage, Wood |
| Style | Contemporary |
Escape Five-drawer Chest With Cedar Bottom
Silhouette Tall Drawer Chest
Albion Tall Drawer Chest
| Dimensions | 19 × 42 × 49.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grey |
| Style | Transitional |
| Collection | Albion |
| Features | Storage |
Antibes Tall Drawer Chest
Parota 5 Drawer Chest
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.