Hawthorne Chest
The Hawthorne Bedroom Collection features a solid hardwood construction. This collection features a classic transitional craftsman style with a wire brushed burnished clay finish. The bar-pull hardware on each case piece, have an antique iron finish to enhance this collection with a classic craftsman style.
Product Details
| Burnished Clay Finish | Yes |
|---|---|
| Solid Rubberwood and Birch Veneer Construction | Yes |
| Drawers feature English Dovetail joinery | Yes |
| Bottom drawers feature Cedar lined bottom panels | Yes |
| Aged bronze metal hardware on all pieces | Yes |
| Product Dimensions | 40″W x 18.5″D x 52.75″H |
| Weight | 204 Lbs. |
| Cube | 33.78 |
| Style | Contemporary |
| Finish | Burnished Clay |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Collection | Hawthorne |
| Product Cube | 33.78 |
| Carton Weight | 204.4 |
| Product Weight | 168.46 |
| Color Code | BCL |
| Color Name | Brushed Charcoal |
| Carton Dimensions | 43.89″W x 22.65″D x 58.75″H |
| Weight | 204 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 40 × 52.75 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Brushed Charcoal |
| Style | Contemporary |
| Collection | Hawthorne |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Hawthorne Dresser
Hawthorne King Standard Bed
| Weight | 161 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80.5 × 58.125 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | King |
| Collection | Hawthorne |
| Features | Storage |
Hawthorne Chest
Hawthorne Mirror
Hawthorne King Storage Bed
| Weight | 365 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80.5 × 58.125 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | King |
| Collection | Hawthorne |
| Features | Storage |
Hawthorne Gentleman’s Chest
Hawthorne Dresser
Hawthorne Queen Storage Bed
| Weight | 345 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 82 × 64.2 × 58.125 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Hawthorne |
| Features | Storage |
Hawthorne Gentleman’s Chest
Hawthorne Queen Standard Bed
| Weight | 141 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 82 × 64.2 × 58.125 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Hawthorne |
| Features | Storage |
Hawthorne Nightstand
Tempo Tall Drawer Chest
Skylar Door Chest
Tribeca Door Chest
Casa Paros Tall Drawer Chest
5 Drawer Chest 6441CHT
Parkin Drawer Chest
| Dimensions | 19.63 × 48 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern Glam |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Leather |
Dovetail Chest – 752-115
| Weight | 193 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 41.5 × 53 in |
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural |
| Style | Rustic |
| Collection | Dovetail |
| Features | Storage |
Stratum Door Chest
Antibes Tall Drawer Chest
Cornelia Tall Drawer Chest
Escape Five-drawer Chest With Cedar Bottom
Sundance Bachelors Chest
| Weight | 139.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.00 × 38.00 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Collection | Sundance |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Light, Wood, Wood Veneer |
| Style | Casual |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.