Hawthorne Gentleman’s Chest
The Hawthorne Bedroom Collection features a solid hardwood construction. This collection features a classic transitional craftsman style with a wire brushed burnished clay finish. The bar-pull hardware on each case piece, have an antique iron finish to enhance this collection with a classic craftsman style.
Product Details
| Burnished Clay Finish | Yes |
|---|---|
| Solid Rubberwood and Birch Veneer Construction | Yes |
| Drawers feature English Dovetail joinery | Yes |
| Bottom drawer features Cedar lined bottom panels | Yes |
| Aged bronze metal hardware on all pieces | Yes |
| Gentleman’s Chest includes garment rode on side | Yes |
| Product Dimensions | 49.5″W x 18.5″D x 58.7″H |
| Weight | 240 Lbs. |
| Cube | 45.36 |
| Style | Contemporary |
| Finish | Burnished Clay |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Collection | Hawthorne |
| Product Cube | 45.36 |
| Carton Weight | 239.79 |
| Product Weight | 197.35 |
| Color Code | BCL |
| Color Name | Brushed Charcoal |
| Carton Dimensions | 53.5″W x 22.65″D x 64.75″H |
| Weight | 240 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 49.5 × 58.7 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Brushed Charcoal |
| Style | Contemporary |
| Collection | Hawthorne |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Hawthorne Queen Storage Bed
| Weight | 345 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 82 × 64.2 × 58.125 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Hawthorne |
| Features | Storage |
Hawthorne Chest
Hawthorne Gentleman’s Chest
Hawthorne Dresser
Hawthorne King Standard Bed
| Weight | 161 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80.5 × 58.125 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | King |
| Collection | Hawthorne |
| Features | Storage |
Hawthorne Mirror
Hawthorne King Storage Bed
| Weight | 365 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80.5 × 58.125 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | King |
| Collection | Hawthorne |
| Features | Storage |
Hawthorne Dresser
Hawthorne Nightstand
Hawthorne Chest
Hawthorne Queen Standard Bed
| Weight | 141 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 82 × 64.2 × 58.125 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Hawthorne |
| Features | Storage |
Sundance Bachelors Chest
| Weight | 139.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.00 × 38.00 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Collection | Sundance |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Light, Wood, Wood Veneer |
| Style | Casual |
Prado Tall Drawer Chest
Solaria Door Chest
| Dimensions | 19.5 × 48 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Dune |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Solaria |
| Features | Customizable, Storage |
Ellis Door Chest
Eastman Drawer Chest
Silhouette Tall Drawer Chest
Milestone Dressing Chest
| Dimensions | 20 × 50 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Durham Furniture |
| Color | Brown, Grey |
| Features | Customizable, Metal, Storage, Wood |
| Style | Contemporary |
Tribeca Tall Drawer Chest
Skylar Door Chest
Albion Tall Drawer Chest
| Dimensions | 19 × 42 × 49.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grey |
| Style | Transitional |
| Collection | Albion |
| Features | Storage |
Tribeca Tall Drawer Chest
| Dimensions | 20 × 44 × 58 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Aurum |
| Style | Modern Rustic |
| Collection | Tribeca |
| Features | Storage |
Casa Paros Tall Drawer Chest
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.