Modern Astrid Drawer Chest
The Astrid Drawer Chest stands tall with five drawers, embodying a sleek and breezy modernity in a gorgeous neutral White Oak finish. Its stature is gracefully accentuated by long, chic bronzed pull hardware, adding a touch of sophistication to this functional piece. The chest’s design strikes a balance between contemporary flair and timeless elegance, making it a versatile addition to any modern bedroom.
Product Details
| White Oak finish | Yes |
|---|---|
| 5 Drawers | Yes |
| Tip Kit | Yes |
| Adjustable Levelers | Yes |
| Dimensions | 19 × 50 × 45 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | White Oak |
| Style | Modern |
| Collection | Modern |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Modern Echo Dining Arm Chair
| Dimensions | 23 × 22 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural Oak |
| Style | Modern |
| Collection | Modern |
| Features | Fabric |
Modern Sable Dune Hall Chest
Modern Jaxon Etagere
| Dimensions | 14 × 54 × 80 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural Oak |
| Style | Modern |
| Collection | Modern |
| Features | Storage |
Modern Desert Side Chair
| Dimensions | 27 × 21 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Desert |
| Style | Modern |
| Collection | Modern |
| Features | Fabric |
Modern Muse Bunching Table Large
Modern Nola Bench
| Dimensions | 18 × 55 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Collection | Modern |
| Features | Fabric |
Modern Barrel Back Dining Chair
| Dimensions | 24 × 23 × 31 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Medium Brown Oak |
| Style | Modern |
| Collection | Modern |
| Features | Fabric |
Modern Cove Drawer Nightstand
Tribeca Door Chest
Dovetail Chest – 752-115
| Weight | 193 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 41.5 × 53 in |
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural |
| Style | Rustic |
| Collection | Dovetail |
| Features | Storage |
Milestone Dressing Chest
| Dimensions | 20 × 50 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Durham Furniture |
| Color | Brown, Grey |
| Features | Customizable, Metal, Storage, Wood |
| Style | Contemporary |
Casa Paros Tall Drawer Chest
Solaria Door Chest
| Dimensions | 19.5 × 48 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Dune |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Solaria |
| Features | Customizable, Storage |
Monolith Tall Drawer Chest
Silhouette Tall Drawer Chest
Modulum Tall Drawer Chest
Tribeca Tall Drawer Chest
| Dimensions | 20 × 44 × 58 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Aurum |
| Style | Modern Rustic |
| Collection | Tribeca |
| Features | Storage |
Escape Five-drawer Chest With Cedar Bottom
Albion Tall Drawer Chest
| Dimensions | 19 × 42 × 49.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grey |
| Style | Transitional |
| Collection | Albion |
| Features | Storage |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.