Bedroom
Description
Description
Product Details
| Constructed of select hardwoods and random oak veneer | Yes |
|---|---|
| Individually framed drawers | Yes |
| Custom designed hardware in an aged bronze finish | Yes |
| Multistep blonde finish for a casual vibe | Yes |
| Sleek full round tapered legs | Yes |
| Eight drawers are constructed with dovetail joinery and ball-bearing extension guides | Yes |
| Top drawers have a felt-lined bottom, bottom drawers have a cedar veneer bottom, all others are veneer drawer bottoms | Yes |
| Dust panel under bottom drawers | Yes |
| Dimensions | 70.00″W X 19.00″D X 40.00″H |
| Weight | 200.62 lbs |
Additional information
Additional information
| Weight | 200.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 70 × 40 in |
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Drift |
| Style | Cottage |
| Collection | Laguna |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
6/6 Woven Headboard
5/0 Woven Headboard
6/6 Storage Footboard
6/6 Panel Footboard
5/0-6/6 Storage Siderails
5/0 Panel Footboard
Laguna Mirror
Laguna 5-Drawer Chest
Laguna Queen Panel Bed
| Dimensions | 88 × 65 × 66 in |
|---|---|
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Drift |
| Style | Coastal |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Laguna |
| Features | Storage |
Laguna 3-Drawer Nightstand
Laguna Queen Storage Bed
| Dimensions | 88 × 65 × 66 in |
|---|---|
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Drift |
| Style | Coastal |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Laguna |
| Features | Storage |
Laguna Rectangle Dining Table
Warner Six Drawer Dresser
Lowe Dresser
Winslow 6-drawer Dresser Smokey Walnut
Holden Six Drawer Dresser
Cameron Six Drawer Dresser
Lunula Dresser
| Dimensions | 21.38 × 70 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Flaxen |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Storage |
Michael Alan Showroom
Parota 7 Drawer Dresser
Albion Dresser
Belmont Six Drawer Dresser
Michael Alan Showroom
Dovetail Dresser Sun Bleach White
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Brown, Tan |
| Features | Wood |
| Style | Craftsman, Farmhouse |
Caleb Six Drawer Dresser
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.