Elixir Six-Drawer Dresser
Serene with simplicity, the Elixir Six-Drawer Dresser has crisp, clean lines. Character is achieved through textural interest with the gray beige finish applied to lightly sand-blasted walnut veneer for an organic look. For added texture, the knobs are a faux shagreen. The bottom drawers are cedar lined, and there is a red drop-in felt liner in the top drawers.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Six drawersRed drop-in felt liners in top drawersCedar-lined bottom drawersFaux shagreen on knobsFinish: A serene gray beige finish applied to lightly sand-blasted walnut veneer for an organic and textured look. Champagne silver finish on the metal elemen | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 31.75W x 15.25D x 6.25H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 50 lbs |
| 2nd and 3rd Row Left and Right Drawer Dimensions | 31.75W x 15.25D x 7.25H |
| 2nd and 3rd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 60 lbs |
| Carton Height | 41.25 |
| Carton Length | 22.25 |
| Carton Weight | 296.00 |
| Carton Width | 73.25 |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 37.75 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Chinese Walnut Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 6 |
| Style | Modern/Contemporary |
| Sub Type | Dressers |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 70.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 252 |
| Image Role Data | {“5990_90002_LTWD_90004_MULTI_room”:[“Room Image 1″],”5990_90002_LTWD_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5990_90002_LTWD_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 252 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 70 × 37.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Elixir |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Elixir Queen Upholstered Bed
Elixir Leg Nightstand
Elixir 80in Rectangular Dining Table with 1-20in Leaf
Elixir Two-Drawer Nightstand
Elixir King Upholstered Bed
Elixir Upholstered Side Chair
Elixir Six-Drawer Drawer Chest
Elixir Console Table
Elixir Host Chair
Elixir Buffet
Elixir Mirror
Foundations Dresser
Silhouette Dresser
Winslow 6-drawer Dresser Smokey Walnut
Everette Six Drawer Dresser
Forrest Six Drawer Dresser
Dovetail Dresser Sun Bleach White
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Brown, Tan |
| Features | Wood |
| Style | Craftsman, Farmhouse |
Foundations Dresser
Holden Six Drawer Dresser
Lunula Dresser
| Dimensions | 21.38 × 70 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Flaxen |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Storage |
Caleb Six Drawer Dresser
Marshall Six Drawer Dresser
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.