Elixir Console Table
From the champagne silver metal stretchers forming a graceful X shape to the serene gray beige wood finish, the Elixir Console Table is an expression of soft modern artistic style that exudes simplicity and well-being.
Product Details
| Modern/Contemporary styleMetal baseFinish: A serene gray beige finish applied to lightly sand-blasted walnut veneer for an organic and textured look. Champagne silver finish on the metal elementsHardware: Champagne Silver Finish HardwareDistressed Finishe | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 37.75 |
| Carton Length | 20.25 |
| Carton Weight | 185.00 |
| Carton Width | 80.50 |
| Depth | 16.50 |
| Distressing | Yes |
| Height | 33.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Basswood Veneers and Metal |
| Metal Distressing | Yes |
| Style | Modern/Contemporary |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 77.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 143 |
| Image Role Data | {“5990_85001_LTWD_room”:[“Room Image 1″],”5990_85001_LTWD_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5990_85001_LTWD_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 143 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.5 × 77 × 33.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Elixir |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Elixir Mirror
Elixir Leg Nightstand
Elixir Upholstered Side Chair
Elixir King Upholstered Bed
Elixir Six-Drawer Drawer Chest
Elixir Six-Drawer Dresser
Elixir Host Chair
Elixir Buffet
Elixir 80in Rectangular Dining Table with 1-20in Leaf
Elixir Two-Drawer Nightstand
Elixir Queen Upholstered Bed
Oslo Console Table
Latola Solid Wood Console
Acosta Console Table
Perrine Wood Console Table
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 55 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Jackson Console Table
Darsa Console Table
4 Door Console IFD5721CNS
Harmony Console Table
Catalina Console Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.