Elixir Buffet
With the stunning textured starburst pattern on the doors, you will want to show off the Elixir Buffet throughout your home. Use it in the hall as an entry piece, in the dining room as a buffet, or use this TV-ready piece in the family room as an entertainment center or console. The 4 doors have touch latches, and there are 2 drawers and 2 adjustable shelves behind each set of doors. Ventilated back panel. Accommodates up to 70-inch flat screen TV.
Product Details
| Four doors with starburst fronts and touch latchOne drawer and one adjustable shelf behind each set of doorsVentilated back panelFinish: A serene gray beige finish applied to lightly sand-blasted walnut veneer for an organic and textured look. Champagne s | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 39.75 |
| Carton Length | 21.75 |
| Carton Weight | 223.00 |
| Carton Width | 74.25 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 27W x 13.625D x 3.75H |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 36.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Walnut Veneers and Faux Shagreen |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Modern/Contemporary |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 71.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 189 |
| Image Role Data | {“5990_75900_LTWD_90007_MTL_room”:[“Room Image 1″],”5990_75203_54_75900_75500_LTWD”:[“Room Image 2″],”5990_75203_54_500_900_LTWD_90007_MTL_room”:[“Room Image 3″],”5990_75900_LTWD_silo”:[“Silo |
| Weight | 189 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 71 × 36.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Elixir |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Elixir Two-Drawer Nightstand
Elixir Six-Drawer Dresser
Elixir King Upholstered Bed
Elixir Console Table
Elixir Queen Upholstered Bed
Elixir Six-Drawer Drawer Chest
Elixir Host Chair
Elixir Mirror
Elixir Upholstered Side Chair
Elixir 80in Rectangular Dining Table with 1-20in Leaf
Elixir Leg Nightstand
Denver Solid Wood 4dr Cabinet – Distressed Gray/antique White
Astrid Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 72 × 34 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Boho, Modern |
| Collection | Astrid |
| Features | Storage |
Mirabelle Buffet
Townsend Sideboard
Jarvis Server
Foundations Buffet
| Dimensions | 20 × 58 × 32.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Light Shale, Linen and Brushed Stainless Steel |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Foundations |
| Features | Storage |
Eden Server
| Weight | 172 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 60 × 36.25 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dune |
| Style | Rustic |
| Collection | Eden |
| Features | Storage |
Escape Dining 72″ Buffet Server With Stone Top
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.