Elixir Leg Nightstand
The delicately-scaled Elixir Leg Nightstand combines metal elements in a champagne silver finish with a soft gray finish applied to lightly sand-blasted walnut veneer for an organic and textured look. One drawer and two shelves. Faux shagreen is on the knob for a touch of intrigue.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| One drawerTwo shelvesFaux shagreen on knobFinish: A serene gray beige finish applied to lightly sand-blasted walnut veneer for an organic and textured look. Champagne silver finish on the metal elementsHardware: Champagne Silver Finish HardwareDistressed | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 35.00 |
| Carton Length | 23.50 |
| Carton Weight | 60.10 |
| Carton Width | 30.00 |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 22W x 15.25D x 2.75H |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 29.75 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Chinese Walnut Veneers and Metal |
| Metal Distressing | Yes |
| Number of Drawers | 1 |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Modern/Contemporary |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 25.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 39.3 |
| Image Role Data | {“5990_90116_DKW_room”:[“Room Image 1″],”5990_90866_MULTI_90116_DKW_room”:[“Room Image 2″],”5990_90866_MULTI_90116_DKW_room2”:[“Room Image 3″],”5990_90116_DKW_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3 |
| Weight | 39.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 25 × 29.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Elixir |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Elixir Buffet
Elixir Console Table
Elixir Six-Drawer Dresser
Elixir Queen Upholstered Bed
Elixir Host Chair
Elixir Six-Drawer Drawer Chest
Elixir Two-Drawer Nightstand
Elixir King Upholstered Bed
Elixir Mirror
Elixir Upholstered Side Chair
Elixir 80in Rectangular Dining Table with 1-20in Leaf
Emery Three Drawer Nightstand
Modern Wilshire Nightstand
Foundations Nightstand
Foundations Nightstand
Tribeca Nightstand
Foundations Nightstand
Warner Three Drawer Nightstand
Arlyn Nightstand
Menton Nightstand
Natural Stone Deep Brown/Sand Drift Nightstand
Menton Nightstand
Menton Nightstand
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.