Henry 65″ 6-drawer Reeded Dresser, Espresso Finish
The Henry 65″ 6-Drawer Reeded Dresser offers modern elegance and ample storage. Crafted from oak veneers, Asian hardwoods, and engineered woods, it features reeded surfaces, rounded corners, and a sturdy plinth base. The six drawers, including a felt-lined top drawer, provide organized storage for essentials. Side metal drawer glides ensure smooth operation, while safety stops prevent accidental drawer removal. Constructed with kiln-dried wood and mortise-and-tenon joinery for stability, the hand-stained espresso finish highlights the wood’s natural grain. Demure oil-rubbed brass pulls enhance its elegance. Anti-tip restraint kit included for safety.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Crafted from oak veneers, Asian hardwoods and engineered woods | Yes |
|---|---|
| Felt-lined top drawers ensure your delicate items are protected and organized | Yes |
| Expertly constructed of kiln-dried wood to help prevent warping, cracking or splitting while being more resistant to developing mildew. | Yes |
| Drawers have safety stops to keep drawers from accidentally falling out of the case | Yes |
| 6 drawer dresser provides convenient bedroom storage for essentials, keeping them easily organized and convenient | Yes |
| Side metal drawer glides provide smooth and easy operation for your drawer, making access effortless and convenient | Yes |
| Solidly constructed using mortise-and-tenon joinery and corner blocks for exceptional stability. | Yes |
| The wood is hand-stained in a natural multi-step espresso finish to highlight the natural grain and knots of the wood | Yes |
| Demure pulls in an oil-rubbed brass finish provide a beautiful, complementary accent to the tan-finished nightstand, enhancing its elegance and style. | Yes |
| Anti-tip restraint kit included | Yes |
| Dimensions | 65 × 65 × 19.75 in |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | Black |
| Detail Color | Espresso |
| Style | Transitional |
| Collection | Henry |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Henry Side Rails For King Or Queen Bed, Espresso Finish
Henry 5-drawer Reeded Chest, Tan Finish
| Dimensions | 38 × 38 × 19.75 in |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | Cream |
| Detail Color | Tan |
| Style | Contemporary |
| Collection | Henry |
| Features | Storage |
Henry Queen Footboard With 14 Slat Support System, Espresso Finish
Henry King Footboard With 13 Slat Support System, Espresso Finish
Henry Reeded 42″ Mirror, Espresso Finish
Henry Reeded Bedroom, Espresso Finish
| Dimensions | 67 × 42.75 × 88 in |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | Black |
| Detail Color | Espresso |
| Style | Transitional |
| Collection | Henry |
| Features | Storage |
Henry 65″ 6-drawer Reeded Dresser, Tan Finish
| Dimensions | 65 × 65 × 19.75 in |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | Cream |
| Detail Color | Tan |
| Style | Contemporary |
| Collection | Henry |
| Features | Storage |
Henry Reeded 3-drawer Nightstand With Usb & Electric Outlets, Tan Finish
| Dimensions | 28 × 28 × 18.25 in |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | Brown |
| Detail Color | Tan |
| Style | Transitional |
| Collection | Henry |
| Features | Storage |
Warner Six Drawer Dresser
Greer Six Drawer Dresser
Forrest Six Drawer Dresser
Caleb Six Drawer Dresser
Haines Dresser
| Dimensions | 20 × 63 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Sable Brown and Grey Mist |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Logan Square |
| Features | Storage |
Serenity Mainstay Six Drawer Dresser
Parota 7 Drawer Dresser
Silhouette Dresser
Belmont Six Drawer Dresser
Artisan & Post Cool Rustic Stone Grey Dresser
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Brown, Grey |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Crosby Six Drawer Dresser
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.