Avaline Carmen Three Drawer Nightstand
The Carmen Three-Drawer Nightstand is a refined piece of furniture that effortlessly blends form and function. Its three spacious drawers, adorned with sleek metal ring pulls, offer ample storage for bedside essentials. The unique vertical indentation detailing adds a touch of sophistication, making this nightstand a versatile piece that complements a variety of interior styles.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Skylark finish | Yes |
|---|---|
| 3 Drawers | Yes |
| Electrical w/2-USB and 2 Outlets | Yes |
| Adjustable Levelers | Yes |
| Dimensions | 18 × 28 × 28 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Skylark |
| Style | Transitional |
| Collection | Avaline |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Avaline Scribe Cabinet
| Dimensions | 18 × 46 × 86 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Skylark |
| Style | Modern |
| Collection | Avaline |
| Features | Storage |
Avaline Owen Storage Bed Queen
Avaline Volpi Dining Table
Avaline Rollier Spot Table Small
Avaline Kendall Panel Bed Queen
| Dimensions | 86 × 70 × 56 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Skylark |
| Style | Modern |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Avaline |
| Features | Fabric |
Avaline Carmen Credenza
| Dimensions | 20 × 72 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | White Oak |
| Style | Scandinavian |
| Collection | Avaline |
| Features | Storage |
Avaline Walsh Upholstered Dining Chair
| Dimensions | 25 × 25 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Collection | Avaline |
| Features | Fabric |
Avaline Ghizzano Chest
| Dimensions | 19 × 38 × 28 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Skylark |
| Style | Mid-Century |
| Collection | Avaline |
| Features | Storage |
Avaline Raen Side Chair
| Dimensions | 24 × 21 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Skylark |
| Style | Scandinavian |
| Collection | Avaline |
| Features | Fabric |
Avaline Carmen Credenza
| Dimensions | 20 × 72 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Skylark |
| Style | Contemporary |
| Collection | Avaline |
| Features | Storage |
Avaline Carmen Round Table
Cameron Three Drawer Nightstand
Slade One Drawer Nightstand
Serenity Balboa Two Drawer Nightstand
Tribeca Nightstand
Dorsey Two Drawer Usb-charging Nightstand In Granola
Tribeca Nightstand
Natural Stone Deep Brown/Sand Drift Nightstand
Crosby One Drawer Nightstand
Dovetail Night Stand – 754-227
| Weight | 77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 30 × 26 in |
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Detail Color | Sun Bleached White |
| Style | Rustic |
| Collection | Dovetail |
| Features | Storage |
Linea Nightstand
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.