Ciao Bella Telephone Table
Perfect for adding vintage charm beside your bed, family room chairs or even in a kitchen or hallway, the 3-drawer Ciao Bella Telephone Table gives a style punch to even small spaces, at only 20 inches wide. Crafted of Poplar and Hardwood Solids with Maple Veneer, the table is finished in a exquisite soft black with multi-layering to appear it is aged gracefully through the decades. Features include a USB electrical outlet and cord clip on the back.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 32.75 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 93.50 |
| Carton Width | 24.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 21.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 14.75W x 13.5D x 4.25H |
| Drawer Handle Material | Zinc alloy |
| Height | 29.00 |
| Material Description | Maple Veneers and Solid-Wood Edge Top |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 60 lbs |
| Width | 20.00 |
| Wood Distressing Type | Wormholes, rasping. multi-layer rub-through, emulsion |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 77 |
| Image Role Data | {“5805_90115_99_detail”:[“Detail Image 1″],”5805_90115_99_room”:[“Room Image 1″],”5805_90866_019_115_99_room”:[“Room Image 2″],”5805_90115_99_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5805_ |
| Weight | 77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 20 × 29 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Ciao Bella |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Ciao Bella Bench
Casual Dining Ciao Bella 84in Trestle Table Top w/ 2-18in Leaves
Ciao Bella Six-Drawer Dresser- Black
Ciao Bella Cocktail Table
Ciao Bella Metal Arm Chair
Ciao Bella Entertainment Console
Casual Dining Ciao Bella 84in Trestle Table Base- Gray
Ciao Bella Metal and Faux Concrete Console Table
Ciao Bella Spindle Back Counter Stool-White
Ciao Bella Buffet
Ciao Bella King Upholstered Bed- Speckled Gray
Ciao Bella Spindle Back Counter Stool-Black
Dovetail Night Stand – 754-227
| Weight | 77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 30 × 26 in |
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Detail Color | Sun Bleached White |
| Style | Rustic |
| Collection | Dovetail |
| Features | Storage |
Foundations Nightstand
Serenity Balboa Two Drawer Nightstand
Linea Nightstand
Parota 2 Drawer Nightstand
Natural Stone Deep Brown/Sand Drift Nightstand
Arlyn Nightstand
Linea Nightstand
Tribeca Nightstand
Menton Nightstand
Slade One Drawer Nightstand
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.