Solaria Nightstand
Three cast aluminum supports create a structural tripod, curving to the floor to define the legs of the Solaria nightstand. They encompass a drawer box with a chiseled cast resin front and a Weathered bone finish. A two-port USB charger is located on the upper back of the case.
Product Details
| Cubes | 8.13 |
|---|---|
| Date Introduced | June 2021 |
| Division | Casegoods |
| Instock | Yes |
| Made To Order | No |
| Overall Product Height | 29.75 |
| Overall Product Width | 36 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Solaria Nightstand |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Nightstand |
| Program | Solaria |
| Roomtype | Bedroom |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 136.7 |
| Total Shipping Weight | 136.7 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Bernhardt name plate | Yes |
| Rectangular nightstand in Weathered Bone finish with one drawer with cast chiseled front | Yes |
| Quartered ash solids and quartered white oak veneers | Yes |
| Three cast aluminum metal legs in Shiny Nickel finish | Yes |
| Two-port USB charger located on upper back of case | Yes |
| Finish Shown | WDF – 310 Weathered Bone |
| Qty On Hand | 39 and DC 134 |
| Dimensions | 18.5 × 36 × 29.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Weathered Bone |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Solaria |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Solaria Panel Bed California King
| Dimensions | 92.38 × 78 × 66 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Dune |
| Style | Rustic Modern |
| Bed Size | California King |
| Collection | Solaria |
| Features | Fabric |
Solaria Counter Stool
| Dimensions | 22 × 20 × 38.88 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Dune |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Solaria |
| Features | Fabric |
Solaria Side Table
Solaria Dining Table
Solaria Cocktail Table
Solaria Ottoman
| Dimensions | 20 × 20 × 19 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Weathered Bone |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Solaria |
| Features | Fabric |
Solaria Bar Stool
| Dimensions | 22 × 20 × 44.88 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Dune |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Solaria |
| Features | Fabric |
Solaria Dining Table
Solaria Dresser
| Dimensions | 19.5 × 65 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Weathered Bone |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Solaria |
| Features | Storage |
Solaria Entertainment Credenza
| Dimensions | 18 × 83.88 × 27.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Dune |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Solaria |
| Features | Storage |
Solaria Accent Table
Solaria Console Table
Parota 2 Drawer Nightstand
Slade One Drawer Nightstand
Balam 2 Drawer, Nightstand
Dovetail Night Stand – 754-227
| Weight | 77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 30 × 26 in |
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Detail Color | Sun Bleached White |
| Style | Rustic |
| Collection | Dovetail |
| Features | Storage |
Foundations Nightstand
Antique 2 Drawer Nightstand
Menton Nightstand
Foundations Nightstand
Modern Wilshire Nightstand
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.