Hearst Backless Stool
The Hearst Dining Room Collection features tabletops with a wire brushed rustic Oak Veneer laid up in an intricate diamond pattern. Rustic Modern Style with a rich finish. The Table is solidly constructed with an extra thick top and heavy duty base. The hardware is finished in an antique iron color.
Product Details
| Reclaimed Chevron Finish | Yes |
|---|---|
| Oak Veneer and Hardwood Solids | Yes |
| Upholstered sinuous spring seat | Yes |
| Extra comfort and durability | Yes |
| Construction | Oak Veneer and Hardwood Solids |
| Product Dimensions | 19.25″W x 15.25″D x 25″H |
| Weight | 17 Lbs. |
| Cube | 1.52 |
| Style | Modern |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Finish | Reclaimed Chevron |
| Collection | Hearst |
| Product Cube | 1.525 |
| Carton Weight | 16.5 |
| Product Weight | 14.3 |
| Color Code | RCV |
| Color Name | Reclaimed Chevron |
| Carton Dimensions | 31.3″W x 20.87″D x 8.07″H |
| Weight | 17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.25 × 19.25 × 25 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Reclaimed Chevron |
| Style | Modern |
| Collection | Hearst |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Hearst Server
Hearst Coffee Table
Hearst Dining Bench
Hearst Chairside Table
Hearst Upholstered Chair
Hearst Panel Chair
Hearst Trestle Table
Hearst End Table
Leah Bar Stool
| Dimensions | 24 × 20.5 × 45 in |
|---|---|
| Brand | Hekman |
| Color | Brown, Cream |
| Features | Customizable, Fabric, Uplholstered, Wood |
| Style | Traditional |
Circa Barstool
| Brand | Elite Modern |
|---|---|
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Modern |
Marquez Barstool 24″
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.75 × 21.25 × 45.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Marquez |
| Features | Fabric |
Pueblo 24″ Wooden Stool
Maddox III Counter Stool
| Dimensions | 24.25 × 19.5 × 40.75 in |
|---|---|
| Brand | Hekman |
| Color | Brown, Cream |
| Features | Customizable, Fabric, Uplholstered, Wood |
| Style | Traditional |
Stone 30″ Stool in Two Tone
| Dimensions | 18.25 × 18.25 × 34.5 in |
|---|---|
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Grey |
| Features | Wood |
| Style | Farmhouse |
SNF 8175 Barstools
| Dimensions | 23 × 24 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Collection | Canadel |
| Features | XT |
| Style | Modern |
| Customizable | Customizable |
Valebeck Bar Height Bar Stool
| Weight | 33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.25 × 42 × 19.25 in |
| Color | Brown, Grey, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Metal, Wood Products and Other |
| Series Features | Rustic cottage styling. D546-01 white. D546-124 black metal, rustic brown finish, beige fabric cushioned seat. D546-224 black metal, rustic brown swivel seat. D546-324 black metal and distressed vintage white finish, beige swivel seat. D546-424/430 beige fabric cushion swivel seat and rustic brown finish; metal stretcher and back frame. D546-524/530 linen colored fabric cushion with nailhead trim detail; distressed vintage white finish and black metal. D546-624/630 solid hardwood frames with antique black metal back support and footrest; swivel seat features a durable black faux leather cover with nailhead trim. D546-35 rectangle extension leaf table features an extra thick edge with book matched inlay pattern and can fit 6-8. D546-32 features 4 drawers; 2 each side, 7 bottle wine rack and 2 open shelves for display. D546-724 counter stool features a distressed black frame made with hardwood solids and a rustic brown solid pine seat that is contoured for comfort. D546-23T/B round counter height table features a sturdy post and bracket base design in a rustic black finish with a thick 48″ round top finished in a rustic brown. |
| Brand | Ashley Furniture |
Loft Brown Bar Stool
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Color | Brown, Grey |
| Features | Polyester, Wood |
| Style | Farmhouse, Rustic |
Regal Barstool
| Dimensions | 20.5 × 17 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Modern |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.