Hearst Panel Chair
The Hearst Dining Room Collection features tabletops with a wire brushed rustic Oak Veneer laid up in an intricate diamond pattern. Rustic Modern Style with a rich finish. The Table is solidly constructed with an extra thick top and heavy duty base. The hardware is finished in an antique iron color.
Product Details
| Reclaimed Chevron Finish | Yes |
|---|---|
| Oak Veneer and Hardwood Solids | Yes |
| Upholstered sinuous spring seat | Yes |
| Extra comfort and durability | Yes |
| Construction | Oak Veneer and Hardwood Solids |
| Product Dimensions | 20.38″W x 22.5″D x 37″H |
| Weight | 24 Lbs. |
| Cube | 3.16 |
| Style | Modern |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Finish | Reclaimed Chevron |
| Collection | Hearst |
| Product Cube | 3.16 |
| Carton Weight | 24.4 |
| Product Weight | 19.8 |
| Color Code | RCV |
| Color Name | Reclaimed Chevron |
| Carton Dimensions | 38.78″W x 21.06″D x 13.38″H |
| Weight | 24 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 20.38 × 37 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Reclaimed Chevron |
| Style | Modern |
| Collection | Hearst |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Hearst Server
Hearst Chairside Table
Hearst Backless Stool
Hearst Trestle Table
Hearst Upholstered Chair
Hearst End Table
Hearst Coffee Table
Hearst Dining Bench
Duarte Solid Wood Bench
Chair 5177
| Dimensions | 26.5 × 25 × 37.25 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Black, Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Contemporary |
Parota Wooden Chair
Circa Dining Chair
| Dimensions | 21 × 22.5 × 29.75 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Modern |
Oslo Woven Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 20.38 × 38 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Rowanbeck Dining Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.75 × 32 × 25.25 in |
| Color | Ivory, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Series Features | Contemporary lifestyle design. Made of hardwood solids and Oak veneer. Rich layered black finish on textured wood grain surface. Collection is inspired by Art Deco designs with trend-right curved silhouettes. Table features an oval design and architectural inspired table pedestal. Can seat up to 8 people. Dining chair features an ultra sleek bent plywood back for contoured comfort and a cushion seat covered in a herringbone patterned gray fabric. D821-02A fully upholstered bucket chair is made with engineered wood frames and covered with an ivory colored bouclé fabric. Set on casters for easy mobility. Server features 3 glass cabinet doors, interior shelving, rounded case design and tapered legs. |
| Brand | Ashley Furniture |
Mayer Dining Side Chair
| Dimensions | 23.75 × 19.5 × 33.75 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Contemporary |
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Marquez 24″ Wooden Bench
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.