Hearst Trestle Table
The Hearst Dining Room Collection features tabletops with a wire brushed rustic Oak Veneer laid up in an intricate diamond pattern. Rustic Modern Style with a rich finish. The Table is solidly constructed with an extra thick top and heavy duty base. The hardware is finished in an antique iron color.
Product Details
| Reclaimed Chevron Finish | Yes |
|---|---|
| Oak Veneer and Hardwood Solids | Yes |
| Offers a 22″ Self-storing leaf | Yes |
| Intricate diamond pattern on table top | Yes |
| Table tops are extra thick | Yes |
| Table bases are heavy duty | Yes |
| Construction | Oak Veneer and Hardwood Solids |
| Product Dimensions | 42″W x 79 – 101″D x 30″H |
| Weight | 227 Lbs. |
| Cube | 18.75 |
| Style | Modern |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Finish | Reclaimed Chevron |
| Kit Components | (1) HR-TA-42101 -RCV-TOP, (1) HR-TA-42101 -RCV-BSE |
| Collection | Hearst |
| Product Cube | 18.75 |
| Product Weight | 226.6 |
| Weight | 227 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 101 × 42 × 30 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Reclaimed Chevron |
| Style | Modern |
| Collection | Hearst |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Hearst Backless Stool
Hearst Dining Bench
Hearst Panel Chair
Hearst Server
Hearst End Table
Hearst Coffee Table
Hearst Upholstered Chair
Hearst Chairside Table
Oslo Counter Table
| Dimensions | 7694 × 38 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Natural Parota Round Table top
Oslo Counter Table
| Weight | 199 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 94 × 38 × 36 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | WCT |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Burkhaus Dining Extension Table
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90 × 30.25 × 40 in |
| Color | Brown, Dark Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. D984-32 counter height table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. with integrated wine rack. Barstool features a softly contoured upholstered back design, with a beige/brown tweed like fabric. Metal footrest with a brass colored finish. All chairs and stools in this collection have adjustable levelers. |
| Brand | Ashley Furniture |
Horizons Dining Table
Troy Oak 89″ Dining Table
| Dimensions | 40 × 89 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Rhett 96″ Dining Table
Dovetail Dining 100 Inch Gathering Dining Table
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Mission |
| Features | Wood |
Sahara Rectangular Table
| Weight | 196 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.25 × 86.5 × 33 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Rustic |
Aruba Table IFD7331TBL
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Farmhouse, Rustic |
Ezra TABLES 51512/52+91181
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.