Hearst Sofa Back Table
The Hearst Living Room Collection features a wire brushed rustic Oak Veneer laid up in an intricate diamond pattern. Rustic Modern Style with a rich finish. These tables are solidly constructed with an extra thick tops and heavy duty bases. The hardware is finished in an antique iron color.
Product Details
| Reclaimed Chevron Finish | Yes |
|---|---|
| Oak Veneer and Hardwood Solids | Yes |
| Intricate diamond pattern on table tops | Yes |
| Extra Thick table tops | Yes |
| Heavy duty table bases | Yes |
| Construction | Oak Veneer and Hardwood Solids |
| Material | Oak Veneer and Hardwood Solids |
| Product Dimensions | 60″W x 21″D x 36″H |
| Weight | 103 Lbs. |
| Cube | 10.06 |
| Style | Modern |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Finish | Reclaimed Chevron |
| Kit Components | (1) HR-TA-6021 -RCV-BSE & (1) HR-TA-6021 -RCV-TOP |
| Collection | Hearst |
| Product Cube | 10.06 |
| Product Weight | 103.4 |
| Weight | 103 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 60 × 36 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Modern |
| Collection | Hearst |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Hearst Panel Chair
Hearst Chairside Table
Hearst Server
Hearst End Table
Hearst Upholstered Chair
Hearst Trestle Table
Hearst Dining Bench
Hearst Coffee Table
Hearst Backless Stool
Adrian Console Table
Harmony Console Table
Equinox Console Table
Horizons Console Table
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 54 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Coastal, Modern |
| Collection | Horizons |
| Features | Storage |
Linea Console Table
Oslo Console Table
7781 Blackburn Console
Marbella 100″ Console Table
| Dimensions | 21.3 × 100 × 32.3 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Deen Console Table
Winston Console Table
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 70 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Winston |
| Features | Storage |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.