Napa 24″ Counter Stool, Sand
A comfortable modern farmhouse styled stool in a light Weathered Sand finish, Napa shows that style can also be comfortable with this sturdy Counter Chair. The transitional design and light finish makes it a fit in almost all decors. Whether in a beach or lakehouse or in that getaway you call h0me, this chair makes a sleek presentation with tapered leg, shaped top rail and upholstered seat. Wonderful for dining or special at a kitchen or bar counter area, make your dining experience much more pleasurable with the Napa Sand Counter Stool.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Constructed of solid Asian hardwoods, Asian veneers and engineered woods | Yes |
|---|---|
| Styling details include schoolhouse design with a shaped top rail, tapered leg and upholstered seat for comfort | Yes |
| Solidly constructed using mortise-and-tenon joinery and corner blocks for exceptional stability. | Yes |
| Footrest and side stretchers make a solid foundation with reinforced structural integrity | Yes |
| Weight capacity: 350 lbs. | Yes |
| 100% polyester fabric weaved in a cream colored linen | Yes |
| Finish: Weathered Sand | Yes |
| Product Size | 19 x 21 x 42 in |
| Weight | 350 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 19 × 42 in |
| Brand | Steve Silver |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sand |
| Style | Modern Farmhouse |
| Collection | Napa |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Napa 108-inch Dining Table With 2/18-inch Leaves, Sand
Napa 24″ Counter Stool
| Dimensions | 21 × 19 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | Brown |
| Style | Modern Farmhouse |
| Collection | Napa |
| Features | Fabric |
Napa Server, Sand
Napa Side Chair, Sand
Napa Server
| Dimensions | 19 × 66 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Napa |
| Features | Storage |
Napa Side Chair
| Dimensions | 23 × 19 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | Brown |
| Style | Modern Farmhouse |
| Collection | Napa |
| Features | Fabric |
Napa Upholstered Side Chair
| Dimensions | 24 × 20 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Napa |
| Features | Fabric |
Mayer Leather Bar Stool – Jet Black
Pueblo 24″ Wooden Stool
Monroe Barstool
| Dimensions | 21 × 18.75 × 46 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | White |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Modern |
Valebeck Counter Height Bar Stool
| Weight | 32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.75 × 37.25 × 16.75 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Leather Match, Metal, Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Rustic cottage styling. D546-01 white. D546-124 black metal, rustic brown finish, beige fabric cushioned seat. D546-224 black metal, rustic brown swivel seat. D546-324 black metal and distressed vintage white finish, beige swivel seat. D546-424/430 beige fabric cushion swivel seat and rustic brown finish; metal stretcher and back frame. D546-524/530 linen colored fabric cushion with nailhead trim detail; distressed vintage white finish and black metal. D546-624/630 solid hardwood frames with antique black metal back support and footrest; swivel seat features a durable black faux leather cover with nailhead trim. D546-35 rectangle extension leaf table features an extra thick edge with book matched inlay pattern and can fit 6-8. D546-32 features 4 drawers; 2 each side, 7 bottle wine rack and 2 open shelves for display. D546-724 counter stool features a distressed black frame made with hardwood solids and a rustic brown solid pine seat that is contoured for comfort. D546-23T/B round counter height table features a sturdy post and bracket base design in a rustic black finish with a thick 48″ round top finished in a rustic brown. |
| Brand | Ashley Furniture |
Loft Brown Bar Stool
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Color | Brown, Grey |
| Features | Polyester, Wood |
| Style | Farmhouse, Rustic |
Valebeck Counter Height Stool
| Weight | 24 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.25 × 24 × 19.25 in |
| Color | Brown, Brown/Black, Grey |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Metal, Wood Products and Other |
| Series Features | Rustic cottage styling. D546-01 white. D546-124 black metal, rustic brown finish, beige fabric cushioned seat. D546-224 black metal, rustic brown swivel seat. D546-324 black metal and distressed vintage white finish, beige swivel seat. D546-424/430 beige fabric cushion swivel seat and rustic brown finish; metal stretcher and back frame. D546-524/530 linen colored fabric cushion with nailhead trim detail; distressed vintage white finish and black metal. D546-624/630 solid hardwood frames with antique black metal back support and footrest; swivel seat features a durable black faux leather cover with nailhead trim. D546-35 rectangle extension leaf table features an extra thick edge with book matched inlay pattern and can fit 6-8. D546-32 features 4 drawers; 2 each side, 7 bottle wine rack and 2 open shelves for display. D546-724 counter stool features a distressed black frame made with hardwood solids and a rustic brown solid pine seat that is contoured for comfort. D546-23T/B round counter height table features a sturdy post and bracket base design in a rustic black finish with a thick 48″ round top finished in a rustic brown. |
| Brand | Ashley Furniture |
Oslo Woven Stool
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 20.38 × 42 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Stone 30″ Stool in Two Tone
| Dimensions | 18.25 × 18.25 × 34.5 in |
|---|---|
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Grey |
| Features | Wood |
| Style | Farmhouse |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.