Colvin Black Side Chair
The Colvin Side Chair brings elegant comfort to dining, office, or accent areas. Wrapped in an exquisite vanilla polyester cover and sharply tailored with a box seat, this chair features a gracefully shaped back and natural black tapered, tubular legs, creating a sleek and cushioned seating experience that supports you for hours. The channeled texture of the cover adds a sensory element, enhancing the visual appeal and tactile satisfaction of your space. Built for lasting durability, the Colvin Side Chair boasts corner-blocked joints and solid wood legs, ensuring it remains a stylish and sturdy addition to your home for years to come.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Crafted of solid Asian hardwoods, engineered woods, foam and 100% polyester fabric cover | Yes |
|---|---|
| The Colvin Side Chair features a channeled cushioned vanilla seat with a cushioned, shaped back and tapered, neutral black tubular wood front legs for stylish comfort in a chair for dining, work or accent | Yes |
| Solidly constructed using kiln-dried wood to prevent warping, splitting, cracking, and mildew, with solid wood legs, mortise-and-tenon joinery, and corner-blocked and screwed joints for exceptional longevity | Yes |
| Plastic glides help prevent scratches or mars to floors | Yes |
| Upholstered seat and ergonomically shaped back offer enhanced comfort, luxury, and a tailored look for dining, work or play | Yes |
| The wood is hand-stained in a natural multi-step black finish to highlight the natural grain and knots of the wood | Yes |
| Durable 100% polyester fabric cover offers exceptional protection, fade-resistance, and easy maintenance for long-lasting beauty and convenience | Yes |
| 300 lb. weight capacity ensures durability and reliable support. | Yes |
| Product Size | 21.25 x 24 x 35.5 in |
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 21.25 × 35.5 in |
| Brand | Steve Silver |
| Color | Black |
| Style | Contemporary |
| Collection | Colvin |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Colvin Cane Side Chair, Black
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 19.75 × 36 in |
| Brand | Steve Silver |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Colvin |
| Features | Fabric |
Colvin 5-piece 52″ Round White Marble Dining Set, Black Finish
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | White |
| Style | Art Deco |
| Collection | Colvin |
| Features | Fabric |
Colvin, 36″ Round Cocktail Table, Castered, Toffee
Colvin, 18″ Round End Table, Toffee
Colvin, 18″ Round End Table, Black
Colvin, 36″ Round White Marble Top Cocktail Table, Castered, Toffee
Colvin 5-piece 52-inch Round Dining Set, Brown
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | Brown |
| Style | Art Deco |
| Collection | Colvin |
| Features | Fabric |
Colvin, 36″ Round White Marble Top Cocktail Table, Castered, Black
Colvin 5-piece 52-inch Round Dining Set, Black
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | Black |
| Style | Art Deco |
| Collection | Colvin |
| Features | Fabric |
Colvin 5-piece 52″ Round White Marble Dining Set, Toffee Finish
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | White |
| Style | Art Deco |
| Collection | Colvin |
| Features | Fabric |
Marquez Chair
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.5 × 25 × 45.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Marquez |
| Features | Fabric |
Parota Wooden Chair
Natural Parota Wooden Chair
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 20 × 35 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Natural Parota |
| Features | Fabric |
Aruba Chair
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.25 × 21.25 × 46.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 43 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Linea Bench
| Dimensions | 18 × 18 × 19.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Cerused Greige |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Linea |
| Features | Fabric |
Loft Brown Wooden bench for bedroom
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54.25 × 15.75 × 19 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Mayer Dining Side Chair
| Dimensions | 23.75 × 19.5 × 33.75 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Contemporary |
Burkhaus Dining Arm Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 36 × 23.5 in |
| Color | Beige/Dark Brown, Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. D984-32 counter height table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. with integrated wine rack. Barstool features a softly contoured upholstered back design, with a beige/brown tweed like fabric. Metal footrest with a brass colored finish. All chairs and stools in this collection have adjustable levelers. |
| Brand | Ashley Furniture |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.